Около 3 месеца са необходими на ГД "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) за проверка на подписите в искането за референдум за АЕЦ "Белене". Това каза пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, предаде Агенция „Фокус”.
ГРАО прави проверка на всяко едно лице, защото изискването е да има имена, адрес по регистрация и ЕГН.
„В момента, в който има проверени 500 000 подписа, които да отговарят на изискванията, проверката спира, тъй като това е минималният брой. Може да не се наложи да проверяваме 700 000, ако има 500 000 редовно събрани подписи”, уточни Павлова.
Събрани са 773 447 подписа за референдум за АЕЦ "Белене". Това съобщи в края на юли лидерът на БСП Сергей Станишев. Впоследствие министър Делян Добрев обясни, че въпросът, който е зададен от "червените" при събирането на подписката - "Искате ли да се развива ядрената енергетика в България чрез строителството на АЕЦ "Белене", не дава достатъчно информация на хората за информирано решение.
Миналата седмица депутатут пт БСП Янаки Стоилов прогнозира, че шровеждането на референдум за АЕЦ „Белене” ще бъде най-рано в началото на следващата година.
По време на заседанието на кабинета миналата седмица премиерът Бойко Борисов съобщи, че подкрепя допитването, но само ако то се проведе в същия ден с предстоящите парламентарни избори.
"Министър-председателят трябва ясно да излезе и да изрази своята позиция. Ако той е „за” строителството на АЕЦ „Белене”, то тогава да не го прави в рамките на едно заседание на Министерския съвет. Да излезе и да обяви от телевизионния екран, че той подкрепя проекта и развитието на ядрената ни енергетика като цяло". Това каза миналия четвъртък президентът (2002-2012 г.) Георги Първанов. Той припомни, че се знае, че минималната цена "беше около 4 милиарда, впоследствие се вдигна от едното и друго забавяне". В никой случай обаче бившият лидер на БСП нямало да приеме "тези космически средства, които се споменават от министър-председателя".