Проучване призовава за включване на природен газ с по-чисто изгаряне в българския План за енергетиката и климата преди крайния срок на ЕС

16.12.2019 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Резултатите от проучването бяха оповестени, след като Европейската комисия заложи нови цели за намаляване на емисиите парникови газове в Европейския съюз с до 50-55% до 2030 г. като част от новата „Зелена сделка”
Проучване призовава за включване на природен газ с по-чисто изгаряне в българския План за енергетиката и климата преди крайния срок на ЕС
Снимка: под лиценза на creative commons

В резултат на новите цели, поставени от Европейската комисия (ЕК) по отношение на емисиите,1  българското правителство спешно се нуждае от стратегия за прехода от въглища, тъй като наближава 31 декември – крайният срок за всички страни членки да предадат своя Национален план за енергетика и климат. Според ново проучване на независимата консултантска компания Baringa и Shell, България може да вземе пример от своите съседи, които са членове на Европейския съюз, като използва природен газ с по-чисто изгаряне, за да намали ефективно емисиите от въглероден диоксид – компонент, който според изследването е подценяван в настоящия енергиен микс на страната.  

Резултатите от проучването бяха оповестени, след като Европейската комисия заложи нови цели за намаляване на емисиите парникови газове в Европейския съюз с до 50-55% до 2030 г. като част от новата „Зелена сделка” (Green Deal). От първоначалния вариант на Националния план за енергетиката и климата, подаден през декември 2018 г., става ясно, че България е една от малкото държави, която нe работи активно в посока преустановяване на използването на въглища – нещо, за което ЕК критикува страната в първоначалната си обратна връзка. В контекста на тези критики Shell и Baringa Partners анализираха първоначалните планове за енергетика и климат на 14 други страни членки2, които са зависими от въглищата в техния енергиен микс, за да направят съответните сравнения с България.

Ерик Ракхоу, старши мениджър в Baringa Partners, коментира: „Вече отминаващата година беше белязана от съществена промяна в отношението на обществото към климатичните промени, а натискът върху правителствата по целия свят да предприемат по-решителни действия се увеличава. С наближаването на 31 декември – крайния срок, в който страните членки трябва да подадат своите Национални планове за енергетиката и климата, е по-важно от всякога държавите да начертаят пътна карта за постигането на нулево въглеродно бъдеще.“

„От нашия анализ на различни национални планове за енергетиката и климата виждаме, че други страни в ЕС, сходни на България, са заложили преустановяване на употребата на въглища като основен елемент в техните планове. Редица държави, сред които Гърция, Чехия, Германия и Италия, ще използват също газ за прехода си към нулеви въглеродни емисии. Тези два аспекта отсъстваха от първия вариант на българския план.“

Откакто подготвя своя оригинален Национален план за енергетиката и климата, българското правителство работи със заинтересовани страни, за да отговори на коментарите на Комисията, включително и на този за преходната роля, която газът може да има за декарбонизирането в енергийния, отоплителния, транспортния и промишления сектор.3

Ерик Ракхоу допълва: „България е в благоприятна позиция за преход към природен газ. Страната прави значителни инвестиции в инфраструктура в последните няколко години, които ще я позиционират като газов хъб, осигуряващ енергийна сигурност за региона, както и по-добър достъп до конкурентен газ. Повечето въглищни централи в България са разположени в близост до газовата инфраструктура, което ще улесни процеса на преминаване от въглища към газ. Това надгражда ролята на природния газ като преходно гориво.“

„Нашият доклад установява, че преходът от въглища към природен газ и други възобновяеми източници не само ще има въздействие върху околната среда, но и ще донесе социални и икономически ползи за българите. Според предишното проучване, публикувано през юли тази година, освен намаляване на въглеродните емисии с 46 милиона тона, ще има и социални придобивки в размер на 2,4 милиарда евро, включително и намаляване на разходите за здравеопазване, свързани с ускорения преход от въглища към газ.“

Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България, добавя: „В това ново проучване, което беше съфинансирано от Shell, виждаме, че много страни в ЕС имат дългосрочни планове за прехода си от въглища към нисковъглеродни енергийни източници. Природният газ отделя между 45% и 55% по-малко емисии парникови газове, когато се използва за генериране на електричество, в сравнение с въглищата, според данните на Международната агенция по енергетика. В сравнение с въглищните централи модерните електроцентрали, работещи на природен газ, отделят по-малко от 1/10 от замърсителите. Със съдействието на всички заинтересовани страни българското правителство може да се поучи от тези решения, за да ускори и подобри своя план за енергиен преход. Shell е сред основните производители и доставчици на природен газ и регулярно си сътрудничи с правителства по целия свят по отношение на прехода към нисковъглеродна енергийна система.“

За да стигне планът до финалната права, и Shell, и Baringa вярват, че ключът е да се работи със заинтересованите страни.

Ерик Ракхоу завършва: „Най-важното нещо, за да бъде Националният план за енергетиката и климата разработен правилно, е да се заложи на сътрудничество с всички подходящи заинтересовани страни. Профсъюзите, инвеститорите, заинтересованите страни в енергетиката, както и правителството трябва да работят заедно, за да намерят решение, което удовлетворява всички. Сътрудничеството с профсъюзите е ключова част от процеса в други страни от ЕС и затова бихме приветствали възможността да обсъдим резултатите от нашето проучване с ръководителите на профсъюзите в България.“

1Комуникация за „Зелената сделка“ https://ec.europa.eu/info/publications/communication-european-green-deal_en

214-те страни от ЕС, които са разгледани, са: Чехия, Гърция, Унгария, Полша, Румъния, Словения, Испания, Германия, Дания, Холандия, Ирландия, Финландия, Италия и Португалия.

3В момента въглищата представляват почти половината от общата произведена енергия в България заедно с други източници като ядрена енергия и водноелектрически централи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...