Пускат търговете за иззето имущество в Интернет

06.04.2009 | 10:38
по статията работи:
Публикуването на едно място на цялата информация за публичните продажби е и вид антикризисна мярка, смятат частните съдебни изпълнители
Пускат търговете за иззето имущество в Интернет
Снимка: Corbis

От 1 май всички продажби на частни съдебни изпълнители на иззето имущество в цялата страна ще се обявяват в Интернет, съобщи председателят на камарата на гилдията Георги Дичев. Сега обявленията за търговете се лепят в районните съдилища и в канторите на изпълнителите, но според Дичев тази публичност не е достатъчна. В полза и на кредитора, и на длъжника е колкото се може повече хора да разберат, че даден имот се предлага, за да може да се продаде възможно най-бързо и на най-добра цена, обясни той.

Честа практика е обявите да се отлепват, за да се намали конкуренцията при търговете и имотите или вещите да се купят по-евтино. Така се създава паралелен пазар на информация. По закон съдебните изпълнители са длъжни да предложат имуществото на 50% от пазарната му цена и оттам започва наддаването. Ето защо при липса на конкуренция на търга в София примерно е възможно да бъде купен двустаен апартамент в добър квартал за 25 хил. евро.

Базата данни с публичните продажби ще бъде качена на подсайт на интернет страницата на Камарата. Там ще се публикуват всички обявления заедно със снимка на това, което се продава, и ще може да се се търси както по градове и квартали, така и по вид и цена на имуществото. В момента има сайтове, които предлагат тази информация срещу такса, при нас всичко ще е безплатно, каза Дичев. Той уточни, че освен за къщи, апартаменти, парцели и ниви в сайта ще са и обявленията за продажба на всякакви вещи като машини, съоръжения, автомобили, телевизори или картини, които съдебният изпълнител трябва да осребри, за да се плати на кредитора.

Агенциите за недвижими имоти също отдавна настояваха да има публичност на сделките, извършвани от частни съдебни изпълнители. Това е чудесна новина, защото ще осигури прозрачност, коментира Валентин Съйков, управител на агенция "Имоти", цитиран от в. "Дневник". От това полза ще имат всички - браншът, длъжниците, съдебните изпълнители и обществото, посочи и Владимир Лафчиев, собственик на агенция "Виел". Според него публичността на сделките трябва да бъде уредена и законово, а да не остане само като инициатива на камарата.

Според гилдията на частните съдебни изпълнители публикуването в интернет на едно място на цялата информация за публичните продажби е и вид антикризисна мярка. Наблюденията са, че интересът към имотите, които продават съдебните изпълнители, е спаднал значително през последните месеци.

"Преди началото на кризата имаше много инвеститори от чужбина, които купуваха чрез посредници и хора със свежи пари, сега ги няма, явно изчакват цените да паднат още", каза Дичев. Той обясни, че спадът в интереса към продажбите не е пряка последица от ограничаването на кредитирането, тъй като имотите, които предлагат съдебните изпълнители, не могат да се купят със заем от банка, защото цената трябва да се плати в много кратък срок. Според частните изпълнители намаляването на сделките е следствие от липсата на пари в брой и на спада в цените на недвижимите имоти.

"От началото на годината събираемостта на вземанията пада, все по-често се случва колега да отиде при работодател, за да запорира заплатата на длъжник и там да научи, че човекът е съкратен", поясни Георги Дичев. Според него броят на длъжниците, които не са в състояние да покриват дълговете си, нараства, а това е опасно и за кредиторите, които получават парите си все по-бавно и по-трудно. По тази причина камарата намира за изключително неадекватни предложенията за поправки в Гражданския процесуален кодекс, внесени от депутати от БСП, които предлагат търговете при публичните продажби да започват от пазарната цена на имота. "Кой ще наддава? Кой би платил за нещо повече, отколкото струва?", попита ги задочно Дичев. Изпълнителите са против идеите да се наложи мораториум върху продажбите на ипотекирани имоти, защото рязко ще намали събираемостта. Освен това според шефа им "банките засега удържат положението" и още не обявяват за продажба много от имотите с "лоши кредити".
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...