Реакторът на първата иранска ядрена електроцентрала в Бушехр бе пуснат в действие, съобщи днес ръководителят на иранската ядрена програма Али Акбар Салехи, цитиран от Франс прес и БТА.
"Без пропаганда и реклама, инсталирахме всички горивни пръчки и затворихме капака на реактора. Сега чакаме водата в центъра на реактора полека-лека да се затопли", посочи Салехи, без да уточнява кога е извършено това.
"Надяваме се централата да бъде свързана с националната електроразпределителна мрежа до един или два месеца", добави той.
Изграждането на първата атомна електроцентрала на Иран отне 30 години. Замислена от шах Мохамад Реза Пахлави, строежът й започна през 1975 г. в сътрудничество с германската компания Kraftwerk Union AG, предшественик на Siemens AG. По план централата трябваше да бъде готова през 1981 г. и да струва между 4 и 6 милиарда долара. Германия обаче се оттегли от проекта през 1979 г. заради неизплащане на задължения, тъй като иранската революция помрачи международните отношения. Работата бе прекъсната и по време на войната между Иран и Ирак от 1980 до 1988 г.
Техеран подписа договор с Русия през 1995 г. да поднови работата по централата, като завършването й бе насрочено за 2007 г. Заради международните опасения във връзка с тайната ядрена програма на Иран Западът оказа натиск върху Русия и централата се превърна в изключително спорен въпрос заради съмнения, че страната се стреми да се сдобие с ядрено оръжие.
Завършването на обекта бе отлагано неколкократно, а напрежението между Иран и Русия се засили, докато "Росатом" обяви в края на 2009 г., че реакторът е завършен на 96 процента и техническите изпитания могат да започнат, припомня Economynews.bg.
Над 2000 руснаци работят на обекта под наблюдението на МААЕ.Отработените горивни пръти, които могат да бъдат използвани за производство на ядрени оръжия, ще бъдат преработвани в Русия.