Президентът Георги Първанов заяви, че е важно акцент в работата на институциите и на обществените организации да се сложи върху развитието на инфраструктурата и на връзките между различните части на Тракия. Държавният глава каза това при представянето на книгата на проф. Иван Филчев "Тракийският въпрос и тракийското движение в България". Събитието се състоя в рамките на проявите за Деня на Тракия - 26 март, и за 110-ата годишнина на тракийската организация в България.
Георги Първанов посочи, че петролопроводът "Бургас-Александруполис" представлява голяма инвестиция в бъдещето не само на Тракия, а и на Балканите. Той допълни, че общините, през които петролопроводът ще премине, ще усетят най-добре и най-осезателно преките резултати от реализацията на този проект.
Държавният глава подчерта също, че на челно място в дневния ред на президентската и на другите институции е въпросът с откриването на новите гранично-пропускателни пунктове със съседите ни. Темата за тракийското културно наследство е друг акцент в усилията на институциите, посочи президентът Първанов.
Той заяви, че продължава да е застъпник за мощно развитие на инфраструктурата към историческите тракийски обекти и допълни, че е разговарял нееднократно с министър Асен Гагаузов за решаването на въпроса. Дали става дума за Перперикон, за Долината на тракийските царе, без да има инфраструктура и модерни пътища към тези обекти, трудно бихме могли да постигнем ефекта в усилията ни за популяризирането на културно-историческото ни наследство от нашата древност, посочи президентът Първанов.
Държавният глава каза още, че ще продължи да поставя настойчиво въпроса за обезщетяването на тракийските българи от Източна Тракия и Мала Азия. Той отбеляза, че приема идеята на Съюза на
тракийските дружества в България /СТДБ/ за създаването към президентската институция на Съвет за работа с българите в чужбина. /БНР