Пипането на резерва е един много рисков ход в настоящия момент. Той би могъл да създаде сериозно недоверие във външните инвеститори, да разколебае нашия - вътрешния бизнес. И в този смисъл споделям мнението и на експертите, и на политиците от различни партии, които призоваха да не се постъпва така. Това каза президентът Георги Първанов, който участва в Срещата на върха "Европейски съюз - Латинска Америка и Карибския регион", предаде Агенция "Фокус".
Помолен за коментар на това, че около половината от държавните пари са в една банка, Първанов каза: Това не мога да го коментирам в момента от тук, от тази територия. За всеки случай, този който е взел подобно решение, той трябва да даде своето обяснение.
България, по всички данни, които имаме на европейските и световни финансови институции, не е излязла от незавидното положение, в което се намираше и преди кризата, даже бих казал, че по-скоро е обратното. Ние виждаме, че в Европа вече има по-обнадеждаващи данни относно ръста на БВП и относно финансовите аспекти на кризата, каза държавният глава.
Прозвуча много категоричната позиция на председателя на ЕК - г-н Барозу, за това, че от кризата Европа ще излезе по-силна, че не са прави онези, които прогнозират разпад и на Европа, и на ЕС
като система. Напротив, той звучеше доста оптимистично. Не сме коментирали конкретните аспекти и детайли, които се обсъждат, каза президентът във връзка със срива на еврото.
Трябва да се работи в ускорен порядък за една нова международна система на контрол на финансите и колкото по-бързо бъде създадена, толкова по-добре, заяви Първанов. По думите на държавния глава, това становище са изразили всички лидери по време на пленарното заседание. При изказването си Първанов е акцентирал и върху това, че успоредно със създаването на тази система, би трябвало да се мисли за стратегия, която да съчетава непосредствените, преките антикризисни мерки с една дългосрочна стратегия за регионално и глобално развитие по подобие на Стратегията ЕС - 2020 г.
Трябва да се търсят такъв тип мерки, които да не орязват драстично разходите за образование, наука и иновации. Вече имаме решение на ЕС, Латинска Америка и Карибите в тази посока за създаването на единно пространство на знанието от преди няколко години и просто това решение трябва да бъде изпълнено със съдържание, за да може на изхода от кризата да имаме една качествено нова икономика, каза Първанов.