Пътната агенция е възложила поддръжка по изтекли договори

21.03.2024 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Агенция "Пътна инфраструктура" е възлагала дейности по зимно почистване на общините Варна и Добрич по договори, които са изтекли. Това стана известно по време на извънредно заседание на парламентарната регионална комисия
Пътната агенция е възложила поддръжка по изтекли договори
Снимка: Агенция Пътна инфраструктура

Агенция "Пътна инфраструктура" е възлагала дейности по зимно почистване на общините Варна и Добрич по договори, които са изтекли. Това стана известно по време на извънредно заседание на парламентарната регионална комисия. То бе свикано заради получени от председателя на комисията Николай Нанков от ГЕРБ сигнали за наличие на нерегламентирани и корупционни практики в агенцията. Бившият ресорен министър посочи, че ще предаде сигналите на прокуратурата, а от "Продължаваме промяната - Демократична България" видяха саботаж .

Пред депутатите председателят на Управителния съвет на агенцията инж. Ясен Йорданов заяви, че за двете области е имало действащи договори за зимно поддържане, подписани през 2022 г по време на служебния кабинет на Гълъб Донев и анексирани през октомври 2023 г. След това на 22 декември 2023 г. се подписват нови договори. Той посочи, че управителният съвет е бил подведен от директорите на агенция "Правна" и "Пътно поддържане", които не са упоменали, че вече има договори за поддръжка за тези области. Вместо това представили обстановката като неотложна за подписването на нови договори. Оправда се, че управителният съвет на агенцията не може да следи всички договори детайлно. Посочи още, че последните направени плащания по старите договори са за ноември и декември.

Министърът на регионалното развитие Андрей Цеков, който е в болничен и не присъстваше, е назначил одит в агенцията, който още не е приключил. Директорът на дирекция "Правна" вече е освободен. Председателят на Управителния съвет на агенцията посочи, че освободеният директор, чието име не бе посочено, необяснимо е забавил подписването на 34 договора за ремонт и строителство, сред които този за основна реконструкция на Дюлинския проход.

Според информация на Николай Нанков в доклад от началото на декември двамата са упоменали, че с подписването на нови договори се прекратява действието на старите. Въпреки това агенцията продължава да възлага дейности по тях, а по новите възлага едва около 10 март.

Йорданов вметна, че при подписването на новите договори член на управителния съвет е била и освободената впоследствие Десислава Паунова. Тя бе уволнена два дни, след като пътната агенция с над месец закъснение публикува 4-годишните договори за пътни ремонти в Северен Централен и Североизточен регион на обща стойност около 1 милиард лева, чиито победители бяха избрани по времето на кабинета "Донев".

Времето обаче не стигна на служебния кабинет да подпише, а впоследствие Андрей Цеков назначи одит на процедурите. Проверката установи, че и по 8-те обявени обществени поръчки за възлагане на нови договори за текущ ремонт и поддръжка са налице ограничителни критерии и изисквания, чрез които се създават предпоставки за незаконосъобразно, непрозрачно и неефективно разходване на публични средства. Новата власт прекрати поръчките и обяви, че вече водещият критерий за избор ще е "най-ниска цена". Това решение бе обжалвано и отменено като незаконосъобразно от Комисия за защита на конкуренцията. Новото ръководство на АПИ не обжалва решенията на КЗК и те влизат в сила.

От опозицията припомниха, че от "Продължаваме промяната - Демократична България" са обещали, че новите договори за пътно поддържане вече ще се сключват по критерия "най-ниска цена", а по данните от АПИ такъв досега не е сключен. По думите на Настимир Ананиев причината е, че са направени опити да се прекратят старите договори, но от Комисията за защита на конкуренцията и съдебната система са ги върнали и са решили, че договори трябва да се подпишат по вече договорените параметри. За данните от пътната агенция посочи, че саботажът на втория и третия ешелон на властта продължава още от 47-ото Народно събрание и също поиска да се търси отговорност на хората, които саботират процесите и са лобисти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...