Работодатели и синдикати възразиха срещу по-висок данък за старите коли

08.10.2018 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди промените в данъчните закони догодина. С тях се предлага цялостна реформа в облагането на имоти, според която отстъпката от 50% може да се използва само за единствено основно жилище
Работодатели и синдикати възразиха срещу по-висок данък за старите коли
Снимка: БГНЕС

Представителите на работодателите и на синдикатите не са съгласни с въвеждането на по-висок данък върху старите автомобили от догодина. Това се разбра на заседанието на тристранния съвет, който в крайна сметка одобри промяната.

След заседанието Българската стопанска камара обяви, че около 2 млн. автомобила ще бъдат засегнати от промените, съобщи БНР. Синдикатите възразиха срещу формирането на данъка, в който ще се включват занапред възрастта на превозното средство и екостандартът му.

Ваня Григорова от синдиката обясни, че ще бъдат натоварени най-нискодоходните групи от населението. "Увеличението за тях е около 30%, поне по отношение на компонента от колко години е регистрирана колата", обясни тя.

На заседанието бизнесът отново е поставил въпроса за това да се облекчи одитирането на малките и средните предприятия.

"Става дума за ресурс на тези предприятия на малкия бизнес от порядъка на 13 млн., който е съвършено излишен. Тук не става дума за ощетяване на фиска, нито предполага каквито и да е харчове от страна на държавата", коментира Кънчо Стойчев от името на работодателите.

Министърът на финансите Владислав Горанов пое ангажимент въпросът да бъде обсъден, но това може да стане и в парламента, а не преди внасянето на измененията на пакета от данъчни закони в Народното събрание, обясни той, цитиран от радиото.

"Одитът във вида, в който съществува, има за цел да защити интересите на акционерите, не толкова на фиска, защото фискът има други инструментариуми за контрол и надзор върху дейността на данъкоплатците. Така че сме отворени за този дебат", обяви той.

Неотдавна Институтът на дипломираните експерт-счетоводители обаче подкрепи одитирането и за малките фирми. Организацията се аргументира с това, че независимият одит не е административна тежест, а законова мярка, с която се осигурява правдивост на финансовата информация.

Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди промените в данъчните закони догодина. С тях се предлага цялостна реформа в облагането на имоти, според която отстъпката от 50% може да се използва само за единствено основно жилище.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...