Седем дни е срокът, в който работодател, наел работник от страна извън ЕС, трябва да обяви това пред Главната инспекция по труда. Това напомня инспекцията преди началото на зимния туристически сезон.
Срокът започва да тече от първия работен ден на наетия, а декларация се подава в териториалното поделение на инспекцията по местонахождението на работното място.
Това е едно от най-честите нарушения, установявани от инспекторите по труда, във връзка със заетостта на граждани на страни извън ЕС.
Редът за предоставяне на разрешение за достъп до българския пазар на труда на сезонен работник се администрира от Агенцията по заетостта и е регламентиран в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност и правилника за прилагането му.
Получилите разрешение сезонни работници не могат да сменят работодателя си. Те могат да работят само при този, който е поискал и получил разрешението за тях.
Инспекцията по труда ще проверява не само получилите разрешения хотелиери и ресторантьори, но и тези, на които е отказано.
Тя напомня, че дори при наемане на работници с цел обучение, с обучаваните трябва да се сключва трудов договор, както изисква Кодексът на труда.
В рамките на кампаниите в зимните и летните курорти през 2017 г. са извършени 2437 проверки, при които са установени 33 случая на чужди граждани, работещи без разрешение или малко над 1%.