Работодателските организации в България настояват за ново отлагане на поскъпването на тока. Това потвърждава Евгени Иванов от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Бизнесът иска новите цени на електроенергията да влязат в сила не от 1 август, а от 1 януари 2016 г.
Междувременно председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев коментира, че скокът на цените на стоки и услуги на вътрешния пазар, както и съкращаването на персонала е неизбежно при увеличение на цената на тока. Той допълва, че най-вероятно ще има ограничения в заплащанията на предприятия, които работят за външните пазари.
До петък (31 юли) се очаква крайното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) относно увеличението в цената на тока. Месец след първия протест на бизнеса у нас, на който 1100 предприятия излязоха в едночасова стачка срещу готвеното от регулатора поскъпване на електроенергията, четирите работодателски организации в България в сряда (29 юли) отново ще стачкуват.
През юни от регулатора поискаха цената за скъпата енергия от зелените, кафяви и американски централи да скочи два пъти, но само за големите потребители. От родния бизнес обаче заявиха, че това би оскъпило тока им с до 20% и би довело до масово поскъпване на всички стоки и до съкращения.
Новите цени на тока трябваше да влязат в сила от 1 юли, но това беше отложено с месец. От работодателските организации обаче заявяват, че едномесечната отсрочка не е довела до необходимите резултати. До 31 юли от КЕВР трябва да обявят каква ще бъде стойността на електроенергията за потребителите, както и за бизнеса.
Велев споделя, че при предвидените повишения на електрическа енергията, по-малките предприятия ще имат силен тласък към сивия сектор.
„Всичко това са негативи и не е ясно в името на какво се прави – не може да бъде печалбата на НЕК самоцел. Тоест всичко да бъде изпепелено, индустрията да бъде поставена в тежка ситуация, редица предприятия да са изправени пред фалит, за да рапортуваме, че НЕК е на печалба”, уточнява Васил Велев по отношение на промените в Закона за енергетиката. Според тях производителите на ток ще трябва да внасят в нов фонд „Сигурност за електроенергийната система“ 5% от своите приходите всеки месец за покриване на дефицита в държавната компания.
Председателят на АИКБ припомня, че при проведения от тях първи протест са се приели мерки, които обаче не са довели до особени резултати.
„Този закон, който се прие, не реши проблемите. Ясно се видя, че няма воля за промяна и надделяват лобистки кръгове. Внесените текстове бяха променени в зала и създават нови дупки по линия на енергията от биомаса, не разкриват информация, не способстват за разкриването й, за да се предотвратят злоупотребите”, посова и Васил Велев.
По неговите думи през последните две седмици не е имало срещи нито с Министерството на енергетиката, нито с КЕВР.
„Всичко това ни кара да мислим, а и с приетия закон, няма да има съществена промяна в решението на КЕВР за драстично увеличаване на цените”, каза още Васил Велев.
Неговият колега от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгени Иванов пък заявява, че ще настояват за ново отлагане на поскъпването на тока.
*Статията е актуализирана в 14:55 часа.