Работодателят ще поема 70% от болничните

16.06.2010 | 13:02
по статията работи:
Промяната беше гласувана днес на второ четене в Кодекса за социално осигуряване
Работодателят ще поема 70% от болничните

Работодателят ще поема 70% от среднодневното брутно възнаграждение за месеца на през първите три дни по време на болест при работещите служители. От четвъртия ден до края на временната нетрудоспособност обезщетението ще се плаща от бюджета на НОИ и ще бъде в размер на 80% от заплатата. Мярката е временна и ще се прилага до края на 2010 г.

Промяната беше гласувана днес на второ четене в Кодекса за социално осигуряване, съобщи БГНЕС.

Новата схема за плащане на болничните дойде след дълги и трудни преговори между кабинета, синдикатите и работодателите, като обсъждани бяха най-малко три варианта. В тях фигурираше като идея и предложението един от първите три дни на болничния да бъде неплатен - за сметка на работника. До момента работодателят поемаше първия ден от боледуването на служителя си, а след това плащането на болничния се поемаше от НОИ. Основният аргумент за промяната беше злоупотребата с болничните. Бившият социален министър Емилия Масларова се обяви срещу промените, които влизат в сила от 1 юли, и изрази съмнение, че мярката може да стане постоянна.

При 600 лв. постоянна заплата, ако един човек е болен, той ще изгуби 27 процента повече, отколкото е получавал до този момент. Заради бълхата изгаряме целия дюшек, коментира Масларова.

Когато има злоупотреби, както казват: покрай сухото гори и мокрото. Затова това е временна мярка, лаконична бе управителят на НОИ Христина Митрева, цитирана от Dariknews.bg.

Според Митрева мярката още невлязла в сила вече давала ефект, защото броят на болничните листове значително намалял. За целия период януари-май 2010 година спрямо януари-май 2009-а с около 14 млн. лв. са по-малко разходите за болнични, въпреки че още не е влязла тази мярка, каза тя.

Митрева напомни и за договорката да се направи регистър на работодателите с висок дял на работниците, които ползват често болнични, както и да се изготви списък на личните лекари, които издават повече от обичайния брой болнични.

С текстовете отпадна максималният размер на обезщетенията за безработица. За 2012 г. беше отложено увеличението на вдовишките добавки към пенсиите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...