Има дати в историята ни, които ни зареждат с вяра и оптимизъм и които изпълват сърцата ни с гордост. Такава е датата 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия. На този светъл християнски празник – Гергьовден, по силата на една красива българска традиция, нашият народ засвидетелства признателност към своята армия. Това заяви президентът Румен Радев в словото си по случай Деня на храбростта и празника на Българската армия, предаде БГНЕС.
Днес ние свеждаме глави пред подвига на воините, отдали живота си за свободата и независимостта на отечеството. Почитаме паметта на загиналите в мисии зад граница, изказваме уважение към нашите ветерани и към хората с пагони, които с професионализъм и себеотрицание защитават родината.
В съзнанието на българския народ нашата армия винаги е била символ на държавност и храброст, завидна е прозорливостта на първите държавници от нашата нова история, които заявяват, че трябва да се действа устремно, решително и силно за изграждане на силна българска войска. Устремът на младата ни войска прераства в храброст и славни победи в Сръбско-българската война от 1885 г. през Балканската и Първата Световна войни.
Българската армия е носител на свещения идеал за национално единение. Подвизите на войската ни остават в народната памет като неразрушими опори на националната гордост, а нашето бойно изкуство влиза в учебниците на европейските и световни военни академии, заяви Радев. Българският войник даде и своя достоен принос в победата над хитлерофашизма през Втората Св. война.
Мирът през последните 7 десетилетия се дължи и на българските офицери, сержанти и войници, които въпреки историческите превратности, не се отклониха от своето призвание да бъдат готови да бранят родината, каза още Радев. Очаквайте подробности.
Денят на Храбростта и празник на Българската армия 6 май по традиция беше отбелязан в София с военен парад. Тази година единснвената бойна техника, която участва в парада, е авиационната - самолети МиГ-29, вертолети Ми-17 и "Кугар". По пл. "Княз Александър I" ще преминат 1200 военнослужещи от въоръжените сили на Република България.
В 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на президента на Република България ще бъде извършена тържествена смяна на караула.
По повод празника Националният военноисторически музей обяви вход свободен. Посетителите могат да разгледат постоянната хронологична и външна експозиции. Специално за празника ще бъде представена фотоизложба, посветена на историята и традициите на отбелязването на Гергьовден в армията.
Покровител на войската е християнският Великомъченик Св. Георги Победоносец, честван днес от православната църква. Светията е живял в малоазийската провинция Кападокия по времето на римския император Диоклетиан (284-305 г.). Съвсем млад постъпва във войската и проявява завидни военни способности.
На 20-годишна възраст получава чин на военен трибун. Заради привързаността си към Христовата вяра Георги е бил хвърлен в тъмница, подложен на изтезания и обезглавен през 288 година. Според житието светецът поразил с копието си змей, който опустошавал околността.
В народния календар Св. Георги е схващан и като повелител на плодородието и покровител на овчарите и стадата. Затова традицията поверява на този ден на трапезата да има агнешко месо. Празникът включва и гергьовденското люлеене - на вече разлистено дърво се връзват люлки като се вярва, че по тях силата на растенията се пренася върху люлеещите се моми или ергени.