Двустранните ни отношения с Ирак могат да претърпят много по-добро развитие от равнището, на което са в момента. В това са убедени от Министерство на икономиката и енергетиката, след днешния първия двустранен българо-иракски бизнес форум.
“На база на добрите традиции и опит, вярвам, че българските инженерингови фирми имат възможност да се включат в предстоящи приоритетни за Ирак проекти, заяви зам.-министърът на икономиката и
енергетиката Красин Димитров.
Извънредният и пълномощен посланик на Република Ирак у нас Н. Пр. Асад Ал-Самарай изтъкна, че българските фирми имат добър опит и предлагат конкурентни цени, което ги прави подходящи за участие в
бизнес проекти на иракската държава, която има приет 5-годишен план за възстановяване, насочен главно в сферата на строителството, индустрията и др.
Мохамед Шакер Мамбуд, главен секретар на Международния съюз на бизнесмените в Ирак, изрази интереса на страната си за създаване на смесени българо-иракски фирми, смесена банка, оперираща на територията на България и Ирак, възможност за разкриване на директен полет от Ирак за България с облекчен визов режим и предоставяне на услуги в сферата на лечебния туризъм за иракски граждани в България.
Ирак е традиционен и стратегически партньор на България в Близкия Изток, като до началото на 90-те години страната е било сред основните ни външнотърговски партньори. След период на свиване на търговско-икономическите ни отношения, в периода януари-септември 2013 г. българският износ е достигнал до 138.3 млн. долара.
България има добри производствени традиции в електрониката, електроинженерството, химическата и фармацевтичната промишленост, машиностроенето и др.
Много български компании имат дългогодишен опит в Ирак, където са изградили важни за иракската икономика обекти като: част от летището в Багдад, високоволтови далекопроводи, петролни кладенци,
нефто- и газопроводи, напоителни системи и язовири.