Развиващите се пазари се намират на кръстопът и може би ще бъдат изправени пред още един период на забавено икономическо развитие, се посочва в доклад на Световната банка, предаде BBC. Те допълват още, че развиващите се пазари не са толкова нестабилни, колкото са били през предишните десетилетия. Прогнозата за икономическото развитие на възникващите пазари контрастира със ситуацията в развитите икономики, където анализаторите от Световната банка предвиждат стабилен растеж.
В доклада на Световната банка се отбелязва, че забавянето на развиващите се пазари е започнало още през 2010 г., като в сравнение с 5-те години преди избухването на Голямата рецесия всички възникващи пазари (с изключение на Индия) са регистрирали спад на темпа на икономически просперитет. Един от най-добрите примери за това е Китай, въпреки че тя е и малко по-особен случай, посочват анализаторите, според чиито модел забавянето на растежа е било неизбежно след няколко десетилетия на бързи темпове на нарастване на брутния вътрешен продукт.
В доклада на институцията не се посочва еднозначно дали може да се очаква забавянето да премине за кратък период от време, или според анализаторите може да настъпи дълъг етап на нисък растеж, въпреки че по-вероятен изглежда вторият сценарий. Причината за това е, че някои от факторите, допринасящи за спада на темпа на нарастване на икономиките може би ще продължат да се наблюдават и в средносрочен план.
Едни от най-значимите от тези фактори са именно спада на цените на някои суровини, сред които са петрола и металите. Сред причините за техния спад е свръхпроизводството на петрол, което най-вероятно ще нарасне през идната година, както и забавянето на икономиката на Китай, пораждащо по-ниско търсене на суровините.