Развити и развиващи се икономики се джафкат относно климатичните промени

03.05.2010 | 12:47
по статията работи: econ.bg
Записи от конференцията в Копенхаген показват по-големи различия от тиражираните в медиите
Развити и развиващи се икономики се джафкат относно климатичните промени

 

Записи от конференцията на ООН в Копенхаген, посветена на борбата с климатичните промени, показват че различията между Франция, Германия, САЩ и Индия са по-големи, отколкото изглеждаше.

Записите бяха разпространени от популярното германско списание Der Spiegel и са „записани случайно” на 18 декември 2009 година по време на среща на 25 политически лидери, сред които германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Никола Саркози, американският президент Барак Обама и представителите на Китай и Индия. Меркел изразява разочарованието си от индийския представител, който не желае да обвързва страната си с точни цифри по отношение намаляването на вредните емисии газове в атмосферата. „Значи не искате нищо юридически обвързващо”, казва Меркел, а индиецът отвръща: „Защо правите предположения? Не е честно”.

Когато Меркел представя желанието на ЕС за намаление на отделянето на въглеродни емисии с 50% до 2050 година, представителят на Китай Хе Яфей набързо прекъсва изложението с думите: „Благодаря ви за предложенията. Ние вече казахме, че не можем да приемем дългосрочна цел за намаляване на парниковите газове с 50%”. Тук се намесва и френският президент Никола Саркози, който рязко припомня на Китай, че западните икономики вече са си поставили за цел да намалят с 80% отделянето на вредни газове до средата на този век. „И сега Китай, която скоро ще бъде най-голямата икономика в света, сега казва „тези ангажименти са за нас, не за вас” Това е недопустимо и трябва да се реагира на подобно лицемерие”.

Междувременно американският президент Барак Обама опитва да смекчи страстите, но също изразява разочарование, че китайският премиер Вен Цзябао не присъства на дискусията. „Китайският премиер е в Копенхаген, а той взима важните решения”. Китайският преговарящ отвръща, че сега той говори от името на Китай и припомня на Запада, че именно големите икономики в тяхно лице са допринесли най-много за замърсяването на планетата и е редно те да поемат най-голямата тежест.

Междувременно Ангела Меркел призова да се „намери основа на доверие” за следващата климатична конференция в Канкун, Мексико, която ще се проведе в края на годината. Меркел обясни неуспеха в Копенхаген с изключването на някои регионални групи и водене на преговорите в тесен кръг.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...