Българските потребители плаща все повече с банкноти от 50 лв. и 100 лв., като в същото време намалява делът на 10- и 20-левките. Това сочи статистиката на Българската народна банка към 31 март, цитирана от Труд.
Броят на купюрите от 50 лв. и 100 лв. в обращение се е увеличил съответно с 0,54 процентни пункта (п.п.) и 0,63 п.п. през последната година. В същото време банкнотите с номинал 10 лв. и 20 лв. са намалели съответно с 0,40 п.п. и 0,42 п.п. Купюрите от 5 лева също спадат, докато тези от 2 лева се увеличават.
Тенденцията към ръст на по-едрите банкноти не е нова и едно от обясненията може да бъде, че хората купуват повече. У нас се регистрира ръст на потреблението през последната година. Според данните на Националния статистически институт оборотите в търговията на дребно през март т.г. спрямо същия месец на 2013 г. са нараснали с 5,8 на сто.
Най-употребяваната банкнота обаче продължава да е 20-левката. Нейният дял в броя на банкнотите в обращение към края на март е близо 32%. Столевките са под 10%, а 50-левките и 10-левките имат по около 20%.
Заради ползването на повече по-едри пари за една година стойността на средната банкнота в обращение се е покачила до 28,49 лв. Това е ръст с 0,76 лв. за една година.
Парите в обращение също се увеличават. За една година те са нараснали с 8,55% или 755 млн. лв. и в края на март 2014 г. достигат 9,6 млрд. лв. Това е сигнал за раздвижване на икономиката. Спрямо декември се наблюдава сезонно намаление в размер на 666 млн. лв. Според БНБ то е циклично и се дължи на традиционно по-високите харчове в края на всяка година заради коледните празници.
При монетите се запазва дългосрочната тенденция на постоянно нарастване на броя им в обращение. Най-бързо през последната година са се увеличили тези с най-ниска стойност - 1 ст. и 2 ст. При всяка от тях нарастването е с над 40 милиона броя. Оформя се и тенденция за по-висок ръст на монетата от 1 лев, като само за година в обращение са влезли нови 9 млн. броя.
Измамниците все повече се ориентират към фалшифициране на десетолевки вместо на двайсетолевки, каквато беше тенденцията през последните години. Близо 50% от заловените фалшиви пари през първото тримесечие на т.г. са от 10 лева. Дяловете на заловените неистински банкноти с номинал 20 лв. и 50 лв. са съответно 32% и 12%.
За три месеца БНБ е отделила 19 милиона броя негодни за употреба банкноти. Най-много са с купюра от 20 лв. Сравнително високи са и дяловете на проблемните пари с номинал 2 лв. и 10 лв.