БСП настоява и ще предложи Народното събрание да наложи мораториум върху сделките с български имоти в чужбина. Това заяви пред журналисти председателят на БСП и на ПГ на "Коалиция за България" Сергей Станишев. Той посочи, че се готви масово разпродажба на български имоти зад граница.
Вече са изпратени указания на редица български посолства за проверяване и за извършване на оценки на стойността на различни имоти в немаловажни държави като Гърция, Холандия, Германия, Мексико, Венецуела, Колумбия, Еквадор и Чили.
Според лидера на БСП зад приемането на промените в Закона за дипломатическата служба прозират икономически интереси. Той отбеляза, че само застрахователна стойност на имотите на българската държава в чужбина е 800 млн. евро. Пазарната им стойност се оценява от някои експерти на 2 млрд. евро. "Червеният" лидер даде пример, че се готви продажбата на бившата сграда на българското посолство до парламента в Атина, въпреки липсата на български културен център в гръцката столица, както и на терен на морския бряг в Солун.
Подготвя се също продажбата на сградата на бившия комитет по туризъм в Амстердам, на търговското представителство в Холандия и на търговското представителство, и на консулската служба в Бон. Продават се сградите на посолствата в Мексико, Венецуела, Колумбия, Еквадор и Чили. Има подозрения за подготовка за продажба на имоти в САЩ и в Париж, където българската държава има много апартаменти.
Според Станишев има съмнения, че в ситуацията на криза и с аргумента, че няма пари,
българските имоти в чужбина ще бъдат разпродадени на безценица. Той посочи, че БСП внимателно ще следи какво се случва с българските имоти зад граница. От левицата очакват
президентът да наложи вето върху измененията на Закона за дипломатическата служба и са готови да оспорят текстовете пред Конституционния съд.
Ще се водят разговори с другите парламентарни групи за създаването на временна анкетна комисия, която да предложи как да се стопанисват българските имоти в чужбина.
Управляваме добре имотите на държавата в чужбина, коментира от своя страна министърът на външните работи Николай Младенов в кулоарите на парламента. Той отрече да се разпродават имотите зад граница и обясни, че оценката, която се прави, е наложена именно от многото нарушения правени досега.
Положението с имотите зад граница, което заварихме, беше катастрофално за българската държава. Има имоти, които през годините са прехвърлени на физически лица, давани са на приятелски принцип, дори без наем, имоти, които от 10-20 години са с неплатени данъци, даде пример външният министър. Той предупреди левите да внимават какво говорят, "защото тяхна е отговорността за безстопанствеността в България въобще, и конкретно за тези имоти"