Независимо от голямото разстояние между България и САЩ, двете държави има какво да разменят като генетични ресурси и да сложат началото на нови сортове растения и нови породи животни. Това заяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков при откриването на съвместната българо-американска работна среща за ролята на генетичните ресурси. Форумът се организира от Министерството на земеделието и храните и Департамента по земеделие към Посолство на САЩ.
По думите му споделеният опит е ценен за развитието на нашето земеделие и е добра основа за развитие на бъдещи проекти.
„Отдалечената хибридизация е в основата на новите сортове и новите породи, така че полза имат и двете страни”, категоричен бе Греков.
Министърът обясни, че България разполага с изключително богато генетично разнообразие, което може да се включи в Световната генетична банка.
Той подчерта, че за страната ни представлява изключително голям интерес да сподели опита на Съединените щати в генетичните ресурси и да проучи възможностите за сътрудничество.
„Повече от 20 години работим ползотворно с Департамента по земеделие към Посолство на САЩ. Споделеният опит е ценен за развитието на нашето земеделие и той е една добра основа за развитие на бъдещи проекти”, посочи министър Греков.