Разривът между Северна и Южна България се задълбочава

09.11.2015 | 09:11
по статията работи: econ.bg
Във Видин, Враца, Силистра и Ловеч заетостта остава под критичните 40%
Разривът между Северна и Южна България се задълбочава
Снимка: thinkstockphotos.com

Тенденцията за сериозно различие между столицата и останалите области в страната се запазва. Това е един от изводите в изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) за социалното и икономическо състояние на областите в България.

По думите на Десислава Николова, главен икономист в института, София за поредна година се отличава неимоверно от останалата част от страната. Тя е единствената област с много добро социално-икономическо състояние. За четвърта поредна година столицата е в самостоятелен клъстър, т.е тя няма никакви сходства с нито една от останалите области в страната.

Тя подчерта, че не само се запазва разривът между Северна и Южна България, а и се задълбочава.

„В Северна България са и областите, които все още не успяват да възстановят своите трудови пазари от кризата. В някои от тях дори заетостта остава под критичните 40%. Такива лоши примери са Видин, Враца, Силистра, Ловеч“, заяви икономистът.

Според Николова една от причините за лошото икономическо и социално положение в Северна България се дължи на липсата на инвестиции. По думите й големите икономически центрове, особено след 2009-та година, са в Южна България. Тя добави, че една от причините големи инвеститори да се откажат да вложат средства у нас е липсата на квалифицирана работна ръка.

От данните на изследването става ясно още, че там където икономиките са по-силни, има и много по-сериозни проблеми с престъпността.

В тези райони престъпността е една от най-високите. Съответно местните правосъдни системи работят много бавно и неефективно. Делата се разглеждат в много по-дълъг срок, натовареността на съдиите е много по-голяма от средната за страната, информира Българско национално радио. Делът на делата, които завършват относително бързо е много нисък.

Десислава Николова посочи още, че има положителна връзка на икономиката с образованието и на териториите, където икономиките са силни има и добри показатели в сферата на образованието.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...