Разходите за лечение на болестта Алцхаймер в САЩ ще нарастват значително през следващите 40 години. Въпреки това, ефективно лекарство за лечението на болестта все още не е открито. Това беше посочено в доклад пред американския Конгрес. Документът призовава повече средства да бъдат отделяни за научноизследователска работа за откриване на нови медикаменти, предаде Reuters.
В доклада, изготвен от Американската асоциация по Алцхаймер се казва, че от 2010 до 2050 година разходите за лечение на болестта ще нараснат шест пъти и ще достигнат 1.08 трилиона долара годишно. В момента правителството в САЩ, частните застрахователни фондове и гражданите плащат по 172 млрд. долара годишно за лечение.
Лекарствата, използвани днес, облекчават състоянието на болните. Няма обаче медикамент, който да спре прогресирането на болестта. Отначало Алцхаймер започва с загуба на паметта. Заболяването е дегенеративно и води до атрофия на кората на мозъка и смърт.
Според оценките на асоциацията в момента в САЩ от болестта страдат около 5,1 млн. души - хора предимно на възраст около 65 и повече години. До средата на века обаче броят им ще достигне 13,5 млн. души.