Районните кметове вече няма да се избират пряко

13.12.2010 | 16:15
по статията работи:
Парламентът прие на второ четене промени в Изборния кодекс
Районните кметове вече няма да се избират пряко

Районните кметове ще се назначават и няма повече да се избират. Това решиха депутатите при разглеждането на второ четене на новия Изборен кодекс, предаде Агенция "Фокус". Приетата промяна ще засегне София, Пловдив и Варна.

Спорният текст от закона, с който се изключват районните кметове, беше приет с гласовете на ГЕРБ и "Атака". БСП и ДПС гласуваха изцяло против. Общо депутатите гласуваха 104 "за", 48 - "против" и 6 "въздържал се".

Депутатите решиха този кодекс да определя организацията и реда за произвеждане на
избори за народни представители, президент и вицепрезидент, членове на Европейския парламент /ЕП/, общински съветници, кметове на общини и кметства, както и условията за избирането им. С кодекса се определят и условията и реда за попълване на мандати при предсрочно прекратяване на пълномощията на народен представител, член на Европейския парламент, общински съветник, както и на кмет на община и кметство, информира БТА.

Отхвърлено беше предложението на Екатерина Михайлова районните кметове да могат да се избират и освен кметовете на общини, да се добави в закона и кметове на райони в Столична община и градовете с районно деление. Депутатите отхвърлиха и предложението на народните представители на ДПС, както и това на левицата, за районните кметове.

За предстоящите местни избори обаче уседналостта ще остане 10 месеца, тъй като кодексът няма да бъде приет достатъчно рано, за да покрие периода от 12 месеца преди вота. Въвежда се и изискване за уседналост на самите претенденти - те също ще трябва да са живели в съответната община поне година, преди да се кандидатират. Предстои дискусията по тези въпроси. Преди време ДПС се заканиха да дадат тези текстове на Конституционния съд, информира Dariknews.bg.

Левицата и ДПС изтъкнаха, че текстът противоречи на Конституцията и упрекнаха управляващите, че правят промените за себе си, с политически цели. От ГЕРБ отговориха, че не правят кодекса с цел да спечелят изборите и изпълняват обещанието си промените да станат факт година преди вота, а не в последния момент, както са правили предишни правителства, информира БНТ.

С принципа за уседналост 1 млн. български граждани се лишават от правото на глас. ДПС ще направи всичко възможно да бъде сезиран Конституционният съд, за да бъдат отменени разпоредбите на чл. 3, регламентиращи принципът на уседналост при провеждането на местни избори, посочиха от партията в Народното събрание.

По време на дебата в пленарна зала депутатът Янко Янков от ДПС заяви, че въпросът е изключително важен и посочи, че се допуска сериозна грешка. Според него всеки български гражданин, който е мотивиран може да си направи настоящ адрес в определено населено място, без да има никакъв траен интерес. 

Има разлика между уседналост и лишаване от конституционно право на избор. Ние никога не сме отричали, че поради спецификата на вот, е възможно ние като законодатели да кажем на г-н Ваньо Шарков защо той не може да участва в изборите за община Момчилград, но законът не може да го лиши от право на глас. Ако той не може да гласува в община Момчилград, някъде ще трябва да може да гласува. Всичко друго е в нарушение на чл.42, ал. 1 от Конституцията, обяви след гласуването Лютви Местан от ДПС.

Принципът на всеобщото избирателно право няма да бъде накърнен с въвеждане на изисквания, необходими за упражняването на избирателното право, както по отношение на достигане на възраст, така и по отношение на гражданство, местоживеене и дееспособност. Основанието за съществуването на квалификации е в основата на избирателното право като публична функция. Една от тези възможни квалификации за придобиване на избирателно право е именно въвеждането на изискването за уседналост. Има го в редица страни членки на ЕС, както и в страни, които са извън Европейския съюз. И това не е нарушение нито на правата на българските граждани, нито на разписаните права на гражданите в Конституцията на България, отговори Искра Фидосова от ГЕРБ, председател на изборната комисия в парламента.

Мая Манолова заяви, че временната парламентарна комисия иззе правото на правната комисия на дебат. Няма как да се съгласим, че вашата линия за концентрация на власт, е демократична, каза тя.

Депутатите решиха да заседават по Изборния кодекс до 24 часа по предложение на заместник-председателя на ГЕРБ Тодор Георгиев.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...