На 29 ноември 2006 г. "Трансинвестмънт" АДСИЦ издаде две емисии корпоративни облигации с обща номинална стойност от 10 млн. лв. Водещи мениджъри по сделките са Райфайзенбанк (първа облигационна емисия за 8 млн. лв.) и Пощенска банка (втора облигационна емисия за 2 млн. лв.), съобщават банките.
Облигациите са с 3 годишен срок, а падежа е на 27 ноември 2009 г. Целта на издаването на двете емисии облигации е придобиване на съвкупност от вземания по кредитни карти Транскарт, издадени от Транскарт Файненшъл Сървисис ЕАД, в размер на 10 млн. лв.
Първата емисия, в размер на 8 млн. лева, на която водещ мениджър е Райфайзенбанк (България) ЕАД, е с годишен фиксиран купон в размер на 7% и тримесечен срок на лихвеното плащане. Облигациите са обезпечени с първи по ред особен залог на съвкупност от вземания по кредитни карти с общ размер от 10 млн. лв., придобити от "Трансинвестмънт" АДСИЦ. Стойността на залога ще покрива във всеки един момент минимум 125% от номинала на емисията. Обезпечението на първата емисия е учредено в полза на банката-довереник "Райфайзенбанк (България)" ЕАД.
Облигационерите получават и "пут" опция в своя полза към "Петрол Холдинг" АД в случай на неизпълнение на задължение за плащане по емисията от страна на емитента.
Втората емисия, с водещ мениджър Пощенска банка, е в размер на 2 млн. лева. Тази емисия облигации е необезпечена, а купонът е променлив с тримесечен период на лихвено плащане. Задълженията по облигационните заеми се обслужват от паричните потоци, генерирани от закупената съвкупност от вземания.
Първоначално облигациите са пласирани при условията на частно предлагане, като на по-късен етап ще бъдат предложени за вторична търговия на Българска фондова борса-София АД, след потвърждаване на проспекти от Комисия за финансов надзор.
"Тази сделка за секюритизация на вземания по револвиращи кредити, възникнали в процеса на разплащания с кредитни карти е първа по рода си за българския финансов пазар. Структурирането й изискваше разширена експертна подкрепа, синхрон в работата на много на брой екипи и прилагане на нов финансов инженеринг от страна на Райфайзенбанк и Пощенска банка. Успешното й приключване е пример, че финансовият ни пазар е готов да приема предизвикателствата на новите подходи при преразпределянето на риска, което вярвам, е в интерес на всички участници" коментира Юрий Станчев, Изпълнителен директор на "Трансинвестмънт" АДСИЦ.