Ран и Ът: Не сме съветвали да се продават български предприятия и заводи по 1 лев

05.04.2014 | 19:02
по статията работи: Десислава Маданска
Двамата икономисти разказаха за плана, сочен за една от най-големите конспирации
Ран и Ът: Не сме съветвали да се продават български предприятия и заводи по 1 лев
Снимка: bTV

Не сме съветвали да се продават български предприятия и заводи по 1 лев, както и да се приватизира за жълти стотинки. Това заявиха двамата автори на плана „Ран-Ът“ Ричард Ран и Роналд Ът пред bTV. През 1990 г. икономистите са поканени у нас от тогавашния министър-председател Андрей Луканов да изготвят един от най-противоречивите документи, сочен от някои като план за унищожаване на България. Смята се, че тези 600 страници, които са предадени на Луканов, съдържат секретна глава, която предвижда престъпна приватизация на безценица, намаляване на българското население на 5 млн. души, съкращения, загуба на собственост. Планът е представен и гласуван от Народното събрание. Планът предвижда валутна реформа, приватизация и освобождаване на цените.

 

„Едно от предложенията беше да осигурим на гражданите приватизационни бонове или нисколихвени заеми, с които да купуват акции. Ако това беше направено като хората, собствеността до голяма степен щеше да остане в ръцете на хората, каквато е практиката с много корпорации в САЩ. Всичко това беше игнорирано, въпреки подробния приватизационен план, дори и след голямата криза след 1997 г. Да, много неща бяха приватизирани, но най-големите сделки бяха подписани след тайни, задкулисни договорки и преговори с богати и потайни хора и хоп, - ето ви съмнения. Никой не разбра кое колко струва и кой колко е платил, Дори не разбрахме кой всъщност изкупи българските предприятия”, обобщи Ът.

Пред медията икономистите отрекоха всички обвинения, като ги насочиха към политиците на прехода, които по тяхно мнение не са успели да постигнат консенсус и са закъснели с изпълнението на плана им.

На въпрос кои от българските политици са ги послушали и кои – не, Ричард Ран казва, че в работата си с Ът не се интересували от мотивацията на българските политици.

„Ние се стремяхме да се държим на дистанция от политиката, защото ние сме икономисти. Но ще ви дам един пример. Когато за първи път се срещнах с Луканов, за да му връча първоначалния план през 1990 г., той го взе и го прочете за няколко дни. Бях поканен в неговия кабинет, където да седнем и обсъдим мерките, които предлагаме. Той ми каза: „Ричард, може да направим някои от тези неща, но не всички“. Тогава аз му казах: „Вижте, икономическата политика е като приготвянето на торта. Трябва да сложите правилните съставки, в правилните количества в точното време. Ако не следвате тази последователност, няма да получите нещо, което да е вкусно“. Точно тук е проблемът. Когато нещата се правят на парче, в объркан ред не се получава”, казва Ричард Ран.

Той признава, че подценил корупционния потенциал в страната.

„Ние дойдохме от САЩ, където корупцията е по-малка. Бяхме шокирани от ширещата се корупция в съдилищата. По време на приватизацията, имаше процеси за отделни предприятия, преминали в частни ръце. И изведнъж, всичко става законно, защото някои има връзки със съда или си плаща. Така нещата нямаше как да се случат в България”, подчертава Ран.

„Нашият план беше много подобен на програми, които бяха приложени успешно в много различни точки на света. Това, което препоръчахме тук, беше много близо до това, което препоръчахме в Естония”, допълни той.

„Ние предоставихме първоначалния си план през октомври 1990 г. Но по-голямата част от мерките, които препоръчвахме, никога не бяха приложени, а това, което все пак беше приложено, закъсня. Нека ви дам един прост пример. През 1990 г. аз предложих валутен борд в България, за да се стабилизират цените, защото инфлацията беше много висока. Но нашият съвет беше игнориран. Така през 1991 г., през зимата, аз доведох доктор Спринкъл, който беше най-главният президентски съветник на Рейгън, сър Алън Уолтърс, който беше старши съветник на Маргарет Тачър, и известния икономист Стив Ханке. Ние четиримата имахме срещи с различни членове на правителството по това време, с депутати и представители на вашата централна банка. Обяснявахме им защо се нуждаете от валутен борд, за да стабилизирате ситуацията. Но и този съвет беше игнориран. Какво се случи? Появи се хиперинфлацията, която ние предсказахме”, разказва Ричард Ран.

Според него масовото обедняване не се дължи на плана, а е резултат от неговото неприлагане.

„Когато ние пристигнахме тук, вие вече се намирахте в икономически колапс. Спомням си дългите опашки за хляб, за мляко и стоки от първа необходимост. Имаше режим на тока, телефонните връзки бяха затруднени, липсваха горива, инфраструктурата беше разсипана. Вие се намирахте в състояние на колапс. Нямам против да бъда обвиняван за нещата, които съм правил, но чуйте - инфлацията вече се покачваше, валутата ви се обезценяваше. Беше страшна бъркотия”, спомня си Ран.

Роналд Ът е бил личният съветник на президента Рейгън по въпросите на приватизацията.

„Използвах експертните си познания по целия свят. Първото място, на което отидохме през 1989 г., беше Естония. Дадохме им същия план, който предложихме и на България. Но разликата е, че естонците го приложиха много бързо и сега те са сред най-богатите държави от бившия източен блок”, коментира доктор Ът.

Ран увери, че няма тайна част на техния план.

 

„Причината толкова българи да напуснат родината си в началото на промените е, защото първите седем години от прехода бяха години на пропилените възможности. Много умни и млади българи отидоха в САЩ. Първо им казвах: „Трябва да се върнете и да помогнете на страната си”. Но след като наблюдавах продължаващата корупция и хаос тук, спрях да им говоря подобни неща”, сподели икономистът.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...