Реакторите на АЕЦ „Козлодуй“ могат да продължат да работят и след 2050 г. Това заяви директора на Института по ядрени реактори към Руския научен център "Курчатовский институт” Юрий Семченков на среща в научно-изследователския център в Москва, проведена в рамките на програмата NEXT Generation на "Россотрудничество”.
По думите му по-дългият живот на блоковете ще стане възможен както благодарение на прилаганите в момента мерки за удължаване на срока на експлоатация на блокове 5 и 6 на Първа атомна, така и заради нови научни разработки и въвеждането на ново ядрено гориво, с което ще работи атомната ни централа.
Колко точно ще работят блоковете, зависи най-вече от състоянието на реакторите им. "Основната част все пак е корпусът и т.нар. корпусни устройства, от които се определя ресурсът за работа на тези блокове. Все пак това е незаменяемо оборудване. Със заменяемото е по-лесно”, обясни Семченков.
Той поясни, че макар и възможна, подмяната на парогенератора и турбината е възможно, но пък е доста труден процес, тъй като това е доста сериозно оборудване. "Но може пък да бъде подменен електрогенераторът, да не говорим за останалите по-малки части”, поясни Семченков. И подчерта, че основното за времето на работа на един блок в АЕЦ е корпусът на реактора.
"Що се отнася конкретно до АЕЦ "Козлодуй”, в момента там едновременно се удължава срокът на експлоатация на блоковете, но паралелно и се увеличава мощността им до 104%. Това от своя страна ще доведе до допълнително натоварване на корпуса на реактора. Затова в момента в "Курчатовский институт” ние разработваме специален горивен цикъл за българската централа. Целта е с увеличаването на мощността на реакторите, вместо да се увеличи натоварването на техните корпуси, то да бъде намалено. Заявените към днешна дата цифри са достижими, така че всичко може да се реши”, казва Семченков.
В момента в АЕЦ "Козлодуй” тече програма за удължаване на живота на блокове 5 и 6. Лицензът на първия изтича през 2017 г., а на втория – през 2019 г. Според резултатите от обследването на консорциума между френската компания EDF и руската "Россенергоатом”, двата блока имат ресурс да работят поне по още 30 години след изтичането на действащите в момента лицензи. Така от думите на Юрий Семченков стана ясно, че при въвеждането на новите технологии и горивото, разработвани специално от "Курчатовский институт” за АЕЦ "Козлодуй”, натоварването върху блоковете ще бъде намалено. Което означава, че те ще имат ресурса да работят и повече от 30 години, тъй като обследванията на EDF-"Россенергоатом” са правени при отчитане на показатели те на корпусите на реакторите и горивото, използвано към момента.
Източник: iNews.bg