Реакции, свързани с евродоклада за напредъка на България

22.07.2009 | 17:39
по статията работи: Петър Чернев
Гергана Паси: Механизмът за наблюдение може да бъде премахнат. Според Румяна Желева докладът отразява липсата на борба с корупцията
Реакции, свързани с евродоклада за напредъка на България

Днес бяха оповестени докладите на Европейската комисия за напредъка на България и Румъния в съдебната система и борбата с корупцията. Скоро след това политиците направиха своите първи коментари.

Гергана Паси: Механизмът за наблюдение на България може да бъде премахнат

На базата на огласения доклад на Европейската комисия за напредъка на България е съвсем реалистично да започнат разговори за отпадане на механизма за наблюдение на страната ни. Мнението е на досегашния министър по европейските въпроси Гергана Паси.

Според нея това може да се случи още след доклада, който е планиран за лятото на 2010 година. Изводите от настоящия слагат край на темата за налагане на предпазна клауза на България, смята Паси. "До такъв сценарий вече не може да се стигне", категорична е тя.

В следобедните часове Гергана Паси даде последната си пресконференция в качеството си на министър в кабинета в оставка на Сергей Станишев, информира Dariknews.bg.

Според Паси напредъкът на страната ни в областите правосъдие и вътрешни работи е видян и оценен от Европейската комисия.

Въпреки това не бива се изпада в излишна еуфория, смята досегашният министър по европейските въпроси: Важно е да бъдат прочетени конкретните критики, защото докладът е работен и съдържа серия от критики, обосновани. Новият подход на ЕК да предложи специален набор от препоръки цели да улесни българските институции в подхода им оттук нататък.

На фона на похвалите в доклада за функционирането на комисията "Кушлев" Гергана Паси отбеляза един свой неуспех в тази област: Признавам си, че не можах да се преборя със съпротивата в българския парламент да се дадат допълнителни правомощия на тази комисия, за да може още по-агресивно тя да осъществява дейността и целите, за които беше създадена. Надявам се новото мнозинство да намери политическата воля и необходимото мнозинство, за да прокара тези промени, които са ясни и са разписани.

Досегашният министър по европейските въпроси съобщи още, че категорично подкрепя препоръките на Европейската комисия за нови Наказателен и Наказателно-процесуален кодекс.

Меглена Плугчиева: Докладът отчита определен напредък

Ако сравняваме този доклад с този от миналата година, той е значително по-добър. Това показва определен напредък във взаимодействието на институциите, висока оценка за работата по администриране и контрол на еврофондовете. Това коментира вицепремиерът по управление на еврофондовете в оставка Меглена Плугчиева, предаде Агенция „Фокус”.

Плугчиева посочи и работата на звеното, създадено по препоръка на ОЛАФ и ръководено от Маргарита Попова (бел.ред - бъдещият министър на правосъдието в кабинета на Бойко Борисов).

Споделям мнението на комисията, че процесът трябваше и можеше да бъде ускорен, посочи Плугчиева. По думите й базата, която в момента е постигната дава добра основа на следващото правителство.

Трябва да се ускорят процесите и да се опитаме през 2010 година като страна да докажем резултати, които водят до прекратяване на действието на механизма, препоръча вицепремиерът в оставка.

Борис Велчев: Механизмът за сътрудничество и проверка работи

Прокуратурата има готовност за създаването на съвместни екипи за борба с корупцията и организираната престъпност. Това заяви главният прокурор Борис Велчев.

По думите на Велчев с промените в Закона за съдебната власт е предвидена възможността главният прокурор да създава екипи, които да работят по дела с обществена значимост. По този въпрос вече е имало разговори с представители на бъдещото правителство. Тези екипи ще са постоянни и ще са съставени от прокурори, дознатели и оперативни работници от ДАНС и МВР.

Велчев каза още, че тези екипи ще са подчинени единствено на наблюдаващия прокурор, което ще гарантира тяхната независимост. Екипите ще бъдат съставени на доброволен принцип. Тогава когато няма достатъчно желаещи, ще бъдат избирани най-добрите и подходящи за тази работа магистрати, уточни Велчев.

Най-сигурният начин да оценим доклада е да го сравним с предходния. Така изводите се налагат от само себе си. Това заяви още главният прокурор.

Според Велчев механизмът на сътрудничество и проверка между България и Европейския съюз работи добре. „И положителните констатации в доклада, колкото и да не са много на брой, са израз именно на този успех. Този механизъм указва един безусловен натиск върху нас да си гледаме по-добре работата”, коментира още Велчев.

По думите му част от препоръки те в доклада се свързани със създаването на съвместни екипи за борба с организираната престъпност – нещо, по което от прокуратурата вече са разговаряли с бъдещото ръководство на МВР и председателя на ДАНС.

Aнелия Мингова: Докладът съдържа позитивна оценка

Този доклад може да бъде определен като обективен, критичен и съдържащ различен тон в оценката си към България. Това заяви Анелия Мингова, която днес председателства заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС), предаде БГНЕС.

Според Мингова тонът е позитивен, особено сравнен с критичните доклади от миналото.

В периода след технологичното изготвяне на доклада, ВСС има извършени положителни стъпки по доста от препоръките, каза Мингова. Според нея системата за партньорство и контрол работи и трябва да бъде оставена да функционира.

Мингова отправи апел към следващото правителство да продължи партньорството между институциите.

Румяна Желева: Докладът отразява липсата на борба с корупцията

Този доклад, както и предишни доклади, констатира липсата на борбата с корупцията и организираната престъпност. Това заяви евродепутатът от партия ГЕРБ Румяна Желева в коментар на доклада на Европейската комисия за развитието на правосъдието в България.

Вторият аспект, отразен в доклада според нея, е необходимостта от реформирането на администрацията, която трябва да бъде направена работеща.

Според евродепутата отразеното в доклада на ЕК е получено в наследство от предишното правителство на Тройната коалиция. „Заради липсата на справедливост и усещането на върховенство над закона, правовата държава почти три години след присъединяването ни към ЕС все още не е факт”, заяви Желева.

Според нея именно това е трябвало да бъде преодоляно, защото нещата, които се констатират в доклада за били казвани многократно. „Жалко е, че предишното правителство не предприе нищо. Необходими са осъдителни присъди за доказани виновни”, добави тя.

Преди да бъде оповестен докладът за България, друга част от политиците изразиха своите мнения и очаквания спрямо документа.

Константин Пенчев: Критиките в доклада са обективни

Критиките в евродоклада ми се струват обективни, каза председателят на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев пред журналисти преди началото на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС). „Ако докладът е своеобразен изпит, нямам високо самочувствие да сме се представили добре, има още много да се работи", добави Пенчев.

По думите му критиките към ВСС са оправдани, че няма докрай чувство за обективност, аргументираност и убедителност защо се избира този, а не онзи. Според Пенчев, за когото било "важно да има бързо правосъдие", е по-добре атестирането да бъде премахнато, защото в 99 процента кандидатите получават много добра оценка.

Той посочи, че е съгласен с извода, че липсва политическа воля, защото ако имаше такава, сме щели да сме много по-напред. Въпросът е тази воля дали е нещо абстрактно или сбор от волята на всички, които са по върховете на всички власти, коментира председателят на ВАС. Той добави, че очевидно с волята за промяна и реформа все още не са дали облика на движението.

Пенчев посочи, че се движим напред, но не със скоростта, с която му се иска. Той изрази надежда, че след изборите нещата ще се променят и политическата воля ще стане много по-осезаема. По думите му натиск върху магистрите винаги е имало навсякъде по света, но въпросът е да не е много голям и съвсем нерегламентиран и да се спазва приличие. Пенчев добави, че обажданията към него вече са спрели.

Михаил Миков: Докладът е обнадеждаващ/Цветан Цветанов: Докладът е критичен

Вътрешният министър в оставка Михаил Миков определи доклада на Европейската комисия като окуражаващ и оценяващ постигнатия напредък. В същото време бъдещият министър на МВР Цветан Цветанов коментира, че като цяло докладът е критичен и се запазва тенденцията за критични доклади по отношение на напредъка на страната.

Не бива да се очаква мед и масло от един доклад, който трябва да е преди всичко прагматично ориентиран и да констатира това, което трябва да се прави за в бъдеще. Такова становище изрази вътрешният министър в оставка. Според Миков най-важното е, че опасността от предпазната клауза не съществува. По думите му в доклада са оценени постиженията на предишния кабинет.

Бъдещият вътрешен министър Цветан Цветанов определи оценката на Еврпоейската комисия като обективна, но запазваща критичния тон по отношение на напредъка на страната.

Цветанов заяви още, че новото правилтество ще се съобрази изцяло с констатациите на ЕК и изрази надежда следващият доклад за страната да бъде много по-добър. Председателят на парламентарната група на ГЕРБ допълни, че констатациите на Европейската комисия се припокриват с тезите на политическите партии, които са спечелили изминалите парламентарни изборите.

Според Цветанов е необходим анализ на докладите за дейността на ДАНС. По думите на бъдещия вътрешен министър, агенцията не е оправдала обществените очаквания. В тази връзка според него тя трябва да продължи да функционира, но е необходима координация между МВР и ДАНС, която в момента липсвала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...