"Муудис" постави рейтинг от Ba3 на необезпечените облигации в размер на 200 млн. евро, които издаде във вторник Първа инвестиционна банка (ПИБ). Рейтингът на емисията по "Стандарт енд Пуърс" е В+. Както вече стана ясно, книжата ще са тригодишни, с падеж на 1 февруари 2008 г. Според банката "емисията ще се използва за балансиране на матуритета на нейните активи и пасиви". Лихвата, която ще носят, ще е 7.5%, а тъй като са записани с дисконт, доходността им на годишна база ще е 7.7%. Те ще носят на инвеститорите доход, който е с 510 базови пункта над този на германските държавни ценни книжа със същия матуритет.
"Поради изключително високия интерес са набрани заявки за 1.1 милиарда евро от 135 институции. Географското разпределение на инвеститорите е: Великобритания - 28%, Швейцария - 13%, Франция - 11%, Германия/Австрия - 10%, Гърция - 5%, Холандия - 4%, и др. Около 42% от инвеститорите са фондове, 35% - банки, 18% - частни банки, 5% - застрахователни и пенсионни фондове", съобщиха от ПИБ. Еврооблигациите се емитират от регистрираното в Холандия дружество First Investment Finance BV, пълна собственост на българската финансова институция, която гарантира изцяло облигациите. То беше създадено през 2003 г. с цел рейтингът на холандската компания да не е ограничен от максимално възможната оценка за депозити в чужда валута в България. По този начин банката може да пласира облигациите си при по-ниска доходност, което е по-изгодно за нея. В същото време се намалява и рискът на ПИБ. "В рамките на една седмица ние организирахме срещи на ръководството на Първа инвестиционна банка с инвеститори във всички ключови европейски финансови центрове. Инвеститорите бяха впечатлени от ръководния екип и неговата стратегия за развитие на банката, е цитиран в официалното съобщение на ПИБ Майк Елиф, изпълнителен директор в един от мениджърите на емисията ABN AMRO. Другият е Dresdner Kleinword Wasserstein.
В коментара си "Муудис" обръща внимание на клаузата в споразумението за облигациите, според която облигационерите могат да поискат предсрочно изплащане на главницата, в случай че капиталовата адекватност на банката падне под нормативното изискване от 12%. Рейтинговата агенция се ангажира да следи за този показател, като отбелязва, че въпреки силния растеж на активите ПИБ съумява да задържи капиталовата си адекватност над 15 на сто. /dnevnik.bg