Рекорден транзит на руски газ през територията на България са отчели специалистите от компанията “Топенерджи” - Балкански диспечерски газов център, предаде днес ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА. Изпълнителният директор на дъщерното дружество на “Газпром” Игор Елкин съобщи, че заради студеното време потреблението на синьо гориво в балканските страни рязко е нараснало, като само в България денонощното потребление на газ се е увеличило средно с 4 млн. куб. м.
Като цяло за 2007 г. е регистрирано увеличение на доставките на газ за Балканите с 13,2%, а за България - с 4,7%, което изразено в цифри възлиза на стотици милиони кубични метра. Очаква се потреблението да продължи да нараства, което може да изисква по-нататъшно разширяване на транзитната газопроводна система по територията на България със строителство на нови мощности, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Сегашният скок на потреблението на газ предизвика трудности в разпределението му, тъй като в сферата на дейност на "Топенерджи”, освен България, влизат Украйна, Молдова, Гърция, Турция, Румъния и Македония. В съответствие с условията на договора, за всяка от страните е определен конкретен обем газ, реалното потребление обаче значително превишава този лимит и на практика ежедневно компанията е принудена да взема трудни решения за преразпределение на потоците, за да удовлетвори оптимално потребителското търсене.
Помощ в тези трудности може да окаже новият газопровод „Южен поток”, за чието изграждане в момента активно се водят преговори. Този магистрален газопровод може да превърне България в енергиен център на Европа, подчертава ИТАР-ТАСС. Проектът предвижда строителството на газопровод от Русия в България по дъното на Черно море с по-нататъшен транзит на газ през територията на страната в Европа.
Перспективите за строителството на газопровода ще бъдат обсъждани по време на посещението на руския президент Владимир Путин в България на 17 - 18 януари, заедно с въпросите за реализацията на други мащабни проекти като АЕЦ "Белене", петролопровода "Бургас-Александруполис", възстановяване на фериботните връзки между пристанищата на България и Русия.