Българската народна банка (БНБ) проведе вчера (24 септември) аукцион за продажба на част от емисия държавни облигации със срок десет години и шест месеца. Падежът им е 11 юли 2022 г., съобщават от БНБ.
Регистрирана е рекордно ниска доходност от 3,51%, коментираха от Министерството на финансите. Постигнатата доходност на предходния аукцион за същата емисия на 13 август беше 4,12%, а при нейното пускане в обращение на 9 януари – 5,35%. Това е най-ниската доходност за тези книжа от 2005 г. насам.
Спредът спрямо приеманите от инвеститорите за безрискови германски федерални облигации е 196 базови пункта, като това е най-ниската стойност от началото на годината за дългосрочни държавни ценни книжа (ДЦК).
До участие в аукциона бяха допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 153,2 млн., като в това число влизат несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 61,4 млн. лв. От тях бяха одобрени поръчки в размер на 55 млн. лв. номинална стойност, в т.ч. несъстезателни поръчки в размер на 27,5 млн. лв. Датата на плащане за одобреното количество е 26 септември 2012 г.
Лихвите се изплащат на всеки шест месеца, считано от датата на емисията, като последното плащане се извършва заедно с изплащането на номиналната стойност на емисията.
Постигнатият коефициент на покритие е 2.79. Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 111,82 лв. на 100 лв. номинал.
Общата номинална стойност на емисията след вчерашния аукцион е 250 млн. лв., което способства тя да бъде една от най-ликвидните емисии в обращение на вътрешния пазар през настоящата емисионна година, коментират от МФ.
Разпределението по видове инвеститори е както следва: банки – 48%, застрахователни дружества – 24%, пенсионни фондове – 19% и други институционални инвеститори - 9%. Отчетената на аукциона доходност е по-ниска от текущата доходност по 10-годишни държавни облигации редица държави от ЕС: Унгария (7,19%), Румъния (6,70%), Испания (5,71%), Италия (5,09%), Полша и Литва (4,90%), Латвия (4,07%).
Доходността на емисията 10,5-годишни ДЦК е от определящо значение за формирането на стойността на дългосрочния лихвен процент за оценка степента на сближаване – критерий от Маастрихт. Съгласно публикуваните от Европейската централна банка на 12 септември данни, показателят за България за месец август е 4,28% и е на най-ниското си равнище от 2007 г.
От финансовото министерство заявяват, че проведеният аукцион потвърждава тенденцията за чувствително понижение на доходността на първичен пазар в целия матуритетен сегмент на дълговата крива. Високият интерес на участниците затвърждава статута на българските ДЦК на инвестиционен инструмент, осигуряващ максимално ниво на сигурност във време на продължаваща дългова криза в ЕС, коментират от МФ.