Реставрират метоха към българската желязна църква "Св. Стефан" в Истанбул

24.07.2009 | 13:29
по статията работи:
Идеята е Метохът да бъде реставриран в първоначалния му вид
Реставрират метоха към българската желязна църква "Св. Стефан" в Истанбул

Комисията за паметници на културата в Истанбул одобри проектите за реставрацията на българския Метох, съобщиха от Фондация "Български православен храм Св. Стефан в Цариград", която е инициатор и финансира проектите за реставрация, заедно с "Дирекция по вероизповеданията" към Министерския съвет.

Идеята е Метохът да бъде реставриран в първоначалния му вид.

Очакваният срок за реставрация на българския метох в Истанбул е около година. Проектите за реставрация са изготвени от фирма "Венчеслав Киров архитектурно бюро". Изпълнителят ще бъде избран чрез конкурс, като междувременно Фондацията продължава да набира средства за реставрационните дейности по Метоха.

Жени Лазарова, представител на Фондация "Български православен храм св.Стефан в Цариград" сподели, че е оптимист, тъй като вековната ни история е изградила у нас чувствителност по отношение на историческото наследство и това кара много българи да се включват в подобни кампании.

Фондацията има зад гърба си вече няколко успешно приключили каузи. До около два месеца се очаква да бъдат одобрени и проектите за реставрацията на българската Желязна църква "Св. Стефан" в Истанбул, изготвянето на които също е финансирано със средства, набрани от Фондация "Български православен храм св. Стефан в Цариград".

pic2_metoha_1654

Българският метох в Истанбул. Снимка: Фондация "Български православен храм Св. Стефан в Цариград"

Метохът се намира срещу Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул. Строителството му завършва на 23 април 1850 г. - Великден и Гергьовден едновременно /по стар стил/, около година след освещаването на Дървената църква "Св. Стефан". По този случай цариградската българска общност устройва тържествена служба с пищно тържество. Идеята била в метоха да преспиват българи, които отивали на поклонение по светите места в Палестина. Метохът се превръща в люлка на българското духовно и национално възраждане. В сградата е имало приют, редакция, печатница и семинария. През 1857 г. в Метоха се открива българско училище "Св. Св. Кирил и Методий". Там са списвани и печатани над 20 български вестника и списания. Отпечатана била и "Библия" на български език. Учредявали се просветителски и търговски дружества.

Метохът е преставлявал дълга (близо 40 м) триетажна сграда от дялан камък с 25 стаи, всички гледащи към параклиса и залива Златния рог.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 04.12   1533 г. – Иван Грозни става велик княз на Московското княжество. 1639 г. – Йеремия Хорокс и Уилям Крабтрий за първи път наблюдават пасаж на Венера. 1808 г....