„С референдума за АЕЦ „Белене“ ще отворим кутията на Пандора. Всеки, който е на власт, ще имитира демокрация и ще пита хората по манипулативен начин“. Това изтъкна Петко Ковачев от Института за зелена политика на пресконференция относно гражданското гласуване за атомната централа.
Законът за допитване до народа представя „най-уродливата същност на правенето на законите“ - корпоративни и недоизпипани, които облагодетелстват само и единствено българската политическа класа според Ковачев. Според него референдумът трябва да бъде лишен от участие на политически партии.
В Закона за допитване до народа се посочва, че в референдум трябва да вземат участие не по-малко от гласувалите на последните избори. Не се посочва обаче дали същият процент гласували или същият брой, уточнява iNews.bg.
По думите на Ковачев, въпросът, предложен от ГЕРБ, е само имитация на законосъобразност. Борислав Сандов от ПП „Зелените“ пък подмяната на въпроса може да се прави с тайна цел да важи не за АЕЦ „Белене“, а за „Козлодуй 2“.
В дискусията се включи и Петър Кърджилов от групата „Български антиядрени граждани“.
„Абсурдно е да се говори за евтина енергия и евтин ток, без хората да са запознати с всички подробности около проекта“, изтъкна той. Според него не се говори за цена за безопасност или за цена за демонтиране на реакторите, както и за щетите при евентуално земетресение или терористичен акт.
„Щетите от „Фукушима“ се оценяват на 320 милиарда долара. Ако подобно нещо се случи у нас, закриваме окончателно България и Румъния“, каза Кърджилов.
"Толкова далеч ли си мислят политиците, че живеят от Белене и толкова ли бързо забравиха Фукушима?”, попита реторично Албена Сименова - биоземеделец от района на град Белене. Според нея въпросът в референдума трябва да бъде "Искате ли две ядрена централи с две ядрени хранилища и едното от тях в земетръсна зона”.
Деница Петрова от клона на „Грийнпийс“ у нас пък изтъкна, че Германия, Швейцария и Япония са се отказали от атомната енергетика и това свидетелства за нейната опасност.