Решение по делото за АЕЦ „Белене“ може да има през 2016 г.

06.11.2014 | 15:05
по статията работи: Георги Велев
НЕК и „Атомстройекспорт“ ще направят двойна размяна на защитите си пред арбитража в Женева, обясни министър Щонов
Решение по делото за АЕЦ „Белене“ може да има през 2016 г.

Делото между НЕК и руската компания АЕЦ „Белене“ е в напреднала фаза като вече са изслушани свидетелите по него. Това обяви в парламента министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов. Той добави, че свидетелите по делото и от двете страни са били изслушани в края на септември. В момента от арбитражния съд са разпоредили да бъде направена двойна размяна на писмени защити, което е нов момент в делото заяви Щонов.

Арбитражът се води в съда в швейцарския град Женева, където се разглеждат насрещните искове на НЕК и „Атомстройекспорт“. Претенциите на руската страна са за изплащане на близо 1 млрд. евро по дейности, свършени по проекта АЕЦ „Белене“, според подписания договор от 2006 г. Искът на българската НЕК пък е за 100 млн. лева, за предадено на Русия, но неплатено старо оборудване.

Двойната размяна на писмените защити ще се състои през февруари и май 2015 г. Заради това ние очакваме решението на съда да бъде дадено в началото на 2016 г., обясни министър Щонов. Според него казусът е изключително сложен и в момента не трябва да се разпространява допълнителна информация по делото. Защитник на страната ни е международната адвокатска кантора White&Case. България е ангажирала много добра кантора и в момента се изгражда най-добрата защита при наличните факти, които съществуват, заяви Щонов.

Той напомни, че представител на страната ни по международните арбитражни дела е финансовият министър. „Изходът от това дело може да значи, че трябва да платим между 0 и 1 милиард лева, не е ясно колко. Всяка друга сметка в тези цифри не отговаря на идеята да има арбитражно дело. Държа да има яснота по този въпрос”, обясни Щонов.

Щонов припомни, че всеки един от двата блока на АЕЦ „Белене“ предвиждаше да произвежда по 8 тераватчаса електроенергия на година, при условие, че вътрешното потребление е за около 32 твтч. Ако бяха включени тези два нови ядрени блока, то България щеше да има възможност да изнася два пъти повече електроенергия, отколкото използваме, обясни още Щонов. Според него в периода до 2020 г. тази електроенергия „няма къде да отиде“. След този период е въпрос на оценки дали е необходимо, обясни министърът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...