Ако проектът "Белене" е жизнен, през Агенцията за приватизация ще се намерят частници, които да го купят и с държавна помощ - да го построят, смята премиерът Бойко Борисов. "Няма друго решение. Ако от БСП са искали да правят нещо по темата, да са я построили по времето на техния мандат, по времето на управлението на Орешарски да бяха махнали мораториума", заяви той.
През 2012 г. първият кабинет на Бойко Борисов реши да спре изграждането на втората ядрена електроцентрала, а парламентът подкрепи решението. След като преди два месеца Арбитражният съд в Женева осъди България да плати 535 млн. евро на руската "Атомстройекспорт" за готов реактор, премиерът заговори за възможно възобновяване на проекта "Белене".
Днес Борисов посочи, че от 2006 година България е платила за гьола 708 млн. евро. "Плюс 1.2 млрд. и дотук имаме близо 3 млрд. похарчени пари. Като платим дължимите 557 млн., ще имаме два реактора. Едни казват, че са рентабилни. Държавата и сега няма 20% от брутния вътрешен продукт да заделя за строежа. Да го направим частен проект, през Агенция за приватизация с различни варианти колко да е делът на държавата", е идеята на Бойко Борисов.
По думите му хипотезата е не дали ни трябва проектът "Белене" е нужен на България, а какво тя да прави с реакторите, които е длъжна да плати. Борисов се пошегува, че двата реактора ще трябва да бъдат поставени в Музея за социалистическото изкуство на Вежди Рашидов.
На забележката, че мястото на строежа е земетръсен разлом, премиерът посочи, че специалистите казват, че подложката, която е близо 10 метра гарантира на 100%, че няма проблем с това. "В румънска територия има два действащи реактора. Надява се и там да са мислили експертите, изцяло се доверявам на тях", добави той.