Цацата, скумрията и всички останали риби вече ще се търгуват законно само ако са с паспорт. Това предвиждат приетите на второ четене в парламента промени в Закона за рибарството и аквакултурите. Рибите ще се продават само с документ за произход, в който ще е вписано къде, от кого и на коя дата са уловени. Промяната в нормативния акт цели да спре бракониерството в българската акватория.
За да се спре незаконният улов, законът предвижда още рибарските кораби да не могат да напускат родните пристанища, ако не са включили бордовите си уредби за сателитно проследяване, информира в. "Стандарт" в днешния си брой.
Законът регламентира и процедурата, по която ще се издават разрешителните за улов в родната акватория. Квотите ще се определят на годишна база за всеки кораб поотделно. Плавателният съд задължително трябва да бъде включен в списъка на одобрените риболовни кораби, който се попълва със заповед на изпълнителния директор на агенцията по рибарство. За издаването на документа се плаща такса. Вече по-лесно ще се отнема и разрешителното за риболов при нарушения. Затяга се и контролът при издаването на документи за улов с цел научни изследвания.
Депутатите приеха и предложението седалището на ресорната агенция по рибарство и аквакултури да се премести в Бургас.
Днес НС продължава обсъждането на второ четене на промените в Закона за рибарството и аквакултурите. С промените се разширяват хипотезите, при които се прекратява разрешителното за стопански риболов и отписването на кораба от Регистъра на риболовните кораби в страната. Завишават се и изискванията при издаването на разрешително за улов на риба и други водни организми с научноизследователска цел, информира БНР.