Глобалното затопляне може да доведе до намаляване на различните рибни популации с до 24%, сочи проучване, цитирано от „Би Би Си“.
Провелите изследването експерти са описали какво ще се случи с повече от 600 вида риба до 2050 година, ако температурите продължат да се повишават. По-топлите води ще доведат до понижаване на нивата на кислорода в океана. Вследствие на това различните видове риба ще загубят част от своето тегло.
Вестник "Гардиън" уточнява, че учените предупреждават и за още нещо – не само, че рибните популации ще се смалят телесно, но рибните запаси като цяло ще се свият стабилно.
„Бяхме доста неприятно изненадани, защото не смятахме, че последиците ще са толкова сериозни и повсеместни“, призна пред таблоида ръководителят на изследването професор Уилям Чонг, който преподава в Университета на Британска Колумбия, Канада.
Екипът му доби популярност миналия месец, когато публикува хипотезата, че изкуственото създаване на облаци може да спре глобалното затопляне. Според специалистите ако човешкият род не успее да контролира емисиите от парникови газове, това ще има доста по-тежко въздействие върху морските екосистеми, отколкото е предполагано досега.
"Ще бъдем свидетели на драматични промени в океаните, като е много вероятно те да предизвикат намаляване на популациите морски обитатели. Един милиард души разчитат на рибата за своето изхранване и набавянето на животински протеини, като това число с времето ще се увеличава, особено в развиващите се страни. Ние трябва да преодолеем нашата зависимост от изкопаемите горива, защото в противен случай ще страдаме", коментира проф. Калъм Робъртс от Университета в Йорк.
"Би Би Си“ пък отбелязва, че данните в проучването показват относително малки промени в температурата на дъното на океаните, но влиянието върху размера на телата на рибите е "неочаквано голямо".