Опасенията на инвеститорите, че властите в Пекин може да ограничат възможността на местните компании, които се търгуват в САЩ, да бъдат изкупени обратно в Китай, доведе до срив на акциите на фирмите с 5 милиарда долара, предаде Bloomberg. Акциите на компании от Momo Inc. до 21 Vianet Group Inc. се сринаха с над 20% от началото на месеца, когато се появиха спекулации, че инвеститорските групи може да се откажат от сделките за изкупуване или да намалят цените по тях.
Това е поредният епизод в сагата, при която китайски компании опитват да станат публични в САЩ, за да се листнат в последствие на борсите в Шанхай или Шенжен. От началото на 2015 г. повече от 40 компании са получили оферти за обратно изкупуване в Китай, като общата стойност на сделките възлиза на 35 милиарда долара. Повече от 75% от тях все още са в период на изчакване. Сред тях е и най-голямата сделка за закупуване – тази на Qihoo 360 Technology Co., която се оценява на 9,3 милиарда долара.
На 6 май Регулаторната комисия за ценните книжа на Китай обяви, че проучва ефектите от компаниите, които опитват да се листнат на местните борси, след като се изтеглят от международните такива. Според регулаторите цената на листванията в Китай са твърде завишени, които може да окаже негативно въздействие върху фондовите борси в страната. Освен това комисията иска да избегне продължаващото изкупуване на компании, което може да доведе до отлив на капитали от местните пазари.