Рисковете от миграционни вълни заради кризата в Македония са най-тревожни

12.05.2015 | 15:35
по статията работи: econ.bg
Държавата е с план за покриване на всички възможни варианти, увери Бъчварова
Рисковете от миграционни вълни заради кризата в Македония са най-тревожни
Снимка: Econ.bg

Обсъдихме всички възможни политически и оперативни рискове, евентуалните сценарии за развитие на кризата на базата на информацията, с която разполагаме. Това каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова след заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет, което бе свикано от премиера Бойко Борисов във връзка с напрежението в съседна Македония.

„Искаме да уверим обществото, е, че имаме план да покрием всички възможни рискове, така както ги определяме към момента“, каза Бъчварова.

По думите й страната ни има готовност за ограничаване на възможни миграционни вълни по границата, но към момента такива няма. Обсъдени са оперативни възможности, които да гарантират както националната сигурност, така и сигурността на българските граждани.

Специално внимание се отделя за анализ на риска от проникване на терористични групи или елементи на наша територия, каза още вицепремиерът.

Министърът на външните работи Даниел Митов отбеляза, че кризата в Македония поражда притеснения. За България е важна териториалната цялост и стабилността на Македония да бъде пазена. Политическата криза, кризата на доверие в съседката ни, която наблюдаваме в последните месеци, поражда политически вакуум, в който се наместват всякакви екстремистки движения, които могат да дестабилизират обстановката, коментира Митов.

Външният министър призова управляващите и опозицията в Македония колкото се може по-бързо да възстановят диалога помежду си и да намерят изход от политическата криза, която минава през поемане на политическа отговорност от правителството.

Проблемът трябва да бъде решен през силата на реформи, които очакваме от доста дълго време, заяви още Митов. По думите му без тях европейското бъдеще на Македония не изглежда близко. България е готова да окаже съдействие на съседката си за осъществяване на реформите, които трябва да възстановят доверието на македонските граждани към управлението.

Не искаме да видим Македония в състоянието й отпреди Охридските споразумения, каза още министърът. Той призовава към отговорни политически действия, изясняване на обстоятелствата около загиналите на полицаи и изясняване на ситуацията около изтеклите записи.

Всички ние изразяваме своята тревога за случващото се в Македония, изразяваме своите съболезнования към близките на жертвите и своята загриженост към българските граждани в Македония, които са принудени да живеят с тази тежка и непредвидима към момента ситуация, каза още Бъчварова. Вицепремиерът уточни, че официалната позиция на България ще бъде огласена от Външно министерство.

 

Източник: iNews

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...