Информационната система за българските училища BG Class, пусната онлайн преди около година, бързо набира скорост. Тя вече се
използва от над над 630 училища и 40 детски градини в страната. Това разказва в специално интервю за Econ.bg нейният създател - управителят на Фондация
"Електронно училище в България" и директор на "Нови български технологии" АД (НБТ) Светослав Сотиров.
Платформата е определена като "Facebook за образователната система" и включва от електронни бележници и дневници, до библиотеки, справки и форуми. Тя се предоставя на българските училища напълно безплатно.
В по-нататъшен етап от проекта се планира и включването на видео уроци, качени собственоръчно от учителите, за да могат учениците да коригират неяснотите си вкъщи. Така подрастващите ще разполагат с различни методи на преподаване и гледни точки, които да им помогнат с усвояването на материала – и то само на един клик разстояние.
„Искам да подчертая, че това не е алтернатива на образованието в класната стая, а негово закономерно продължение“, изтъкна Сотиров.
България не е морално готова за технологична революция, изтъкна още Сотиров. Той уточни, че под морално се има предвид обвързването на държавната администрация с различни икономически интереси. Тези интереси биха се нарушили тежко при прилагането на различни технологични новости, каквото е и електронното училище в пълнотата си.
За предимствата на електронните дневници, за допълването на класическото образование с такова в електронен вид, както и за нуждите на образователната ни система, вижте пълния текст на интервюто тук.