Докато Русия получава "на живо" урок в Турция какво може да се случи при конфронтация със САЩ дори на ключов съюзник в НАТО, рублата продължи в понеделник да поевтинява сред догадки какъв ще е ефектът от санкциите, които ще бъдат наложени на Русия около 22 август, и дали след тях през ноември ще има още по-строги мерки.
Курсът спрямо долара надхвърли на Московската борса 68 рубли за пръв път от 18 април 2016 г., а еврото премина прага от 78 рубли, на който бе на 11 април същата година. Това е поевтиняване от около 1.4% в рамките на сутрешната търговия спрямо нивото от петък.
Финансовото министерство и централната банка опитват да успокоят инвеститорите, че разполагат с достатъчно средства и инструменти да не позволят потъване на националната валута. Но анализатори се съмняват, че действията им ще бъдат достатъчно решителни.
Последните събития започнаха на 8 август, когато Държавният департамент обави налагане на санкции заради случая "Скрипал" и свързаната с него употреба на бойно химическо вещество. За подобно действие, което Русия категорично отрича да е извършила на 4 март тази година, има специален американски закон, изискващ най-малкото едногодишно наказание на установения извършител.
След 10 дни влизат в сила първите санкции за ограничаване износа на някои високи технологии и финансови операции. Ако до 3 месеца Москва не даде гаранции, че няма да използва химическо оръжие и не допусне независими инспектори - което е практически неверотно да се случи - следва втора фаза с по-сериозни забрани за търговия с Русия.
Още на 10 август рублата поевтиня до 67 за долар - нивото от август 2016г., и централната банка коментира, че това е естествена и вече известна им реакция за потенциалните санкции, както и че може да предотврати заплахи за финансовата стабилност. Финансовият министър Антон Силуанов също настоя, че Русия може да се справи с това, което премиерът Дмитрий Медведев нарече "икономическа война", намеквайки, че сред мерките е и отказ от използване на долари в търговията.