Русе сформира отряд от доброволци за защита при бедствия

17.10.2008 | 10:05
по статията работи: Апостол Апостолов
Финансирането на проекта предвижда 22 хил.лв от общинския и още 28 хил. от републиканския бюджет.
Русе сформира отряд от доброволци за защита при бедствия
Снимка: в. "Дневник"

Русе стана една от първите общини в България, която създаде свое формирование от доброволци за защита при бедствия, но за функционирането му е необходимо допълнително финансово осигуряване. Това стана ясно по време на заседание на общинския съвет, който трябваше да одобри сформирането на отряда.

Основанието за създаване на доброволно формирование е в закона за защита при бедствия, става ясно от подготвения от кмета Божидар Йотов материал по темата, съобщи в. "Дневник". Средствата за възнаграждения и осигурителни вноски на доброволците се предоставят на общините като обща субсидия за финансиране на делегираната от държавата дейност въз основа на действително извършените разходи по писмено искане от кмета.

Стандартите за издръжка на всеки доброволец за обучение, застраховка и екипировка са определени с решение на правителството. Размерът на възнагражденията на доброволците са 100% от минималната почасова работна заплата за страната за обучение с продължителност до 10 дни, пропорционално на часовете на участие, както и 200 % от същата основа за изпълнение на спасителни задачи за защита при бедствия до 10 дни, пропорциално на отработените часове при участие в дейностите .

Мирослав Славчев от "Атака" изрази резерви по отношение на внесения материал. "Принципно го подкрепям, но нормативната база, която го е предизвикала, ще го направи трудно изпълним ,ако се приеме в този вид", заяви той.

Финансирането на проекта предвижда 22 хил.лв от общинския и още 28 хил. от републиканския бюджет. С тези пари трябва да се оборудват доброволците и да се осигури заплащането на труда им.

"Водолази например повече от 2 часа не могат да стоят под вода, като излиза, че за това те ще получат 5,23 лв. Много е хубаво като идея, но е неприложимо", каза Славчев.

За водолазите, алпинистите и лекарите трябва да се закупи оборудване, което е скъпо – необходими са лодки, микробус за съоръженията, портативно нощно осветление, сонари и много други. От друга страна при подбора на доброволците трябва внимателно да се съставят критериите, заяви Мирослав Славчев.

Според кмета Божидар Йотов със създаването на отряда от доброволци се поставя добро начало. "Следващата година с новия бюджет ще се опитаме да дофинансираме", допълни той.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....