Русенци поставиха оценка "Добър 3.72" за работата на местната власт. За 21% от населението в общината животът се променил в положителна посока след приемането на България в Европейския съюз през 2007 г. Данните са от представително социологическо проучване, направено съвместно от гражданското движение „Днес” и агенция "Естат".
Запитани са 407 пълнолетни жители на Русе и съставните села. Целта на изследването е да анализира социално-икономическата ситуация и политическите и електорални нагласи сред населението в общината.
На въпрос "До каква степен споделяте мнението, че Русе е добро място за живеене?", 43% респондентите отговарят утвърдително („напълно” или „в голяма степен”). Противоположно мнение споделят 56% от жителите на общината.
Сравнително по-висока степен на одобрение за Русе като „добро място за живеене” се наблюдава при най-младите (18-29 г.) и най-възрастните респонденти (над 60 г.) - съответно 54 и 52 % от тях.
За разлика от други сходни общини (Варна, Бургас, Стара Загора), Русе изостава чувствително по показателите „подобрение в живота на местното население” и „оценка за средата”.
На фона на факта, че определящите Русе като „добро място за живеене” са малцинство, особена важност придобива индикаторът за основните проблеми в общината. В челото на тази своеобразна класация стои състоянието на икономиката в региона (48 %), съобщиха още авторите на анкетата.
На следващите места са проблемите с общинската инфраструктура, озеленяване и благоустройство (34 %), социално-икономически проблеми (20 %), чистота и сметосъбиране (15 %), местна администрация и управление (10 %), други инфраструктурни проблеми (7 %), транспорт, трафик и организация на движението (6 %).