Русия е готова да си сътрудничи с България и по други енергийни проекти

07.07.2014 | 17:25
по статията работи: econ.bg
Сергей Лавров смята, че ЕС може да направи изключение от правилата на Третия енергиен пакет за "Южен поток"
Русия е готова да си сътрудничи с България и по други енергийни проекти

Русия е готова да развива сътрудничеството с българските си колеги и по други енергийни проекти. Това каза руският външен министър Сергей Лавров по време на съвместната си пресконференция с българския си колега Кристиан Вигенин. Той акцентира върху значението на изграждането на газопровода „Южен поток“ в рамките на поставените срокове, съобщи БТА.

„Потвърдихме готовността да продължим конструктивния диалог с всички заинтересовани страни - както със страните, които участват в проекта "Южен поток", така и с Европейската комисия”, допълни още той.

По думите на руския министър мнението на Москва за реализирането на „Южен поток“ съвпада с необходимостта газопроводът да бъде построен. По отношение на действията на Европейската комисия спрямо проекта, Лавров подчерта за пореден път, че договорите между България и Русия са били подписани преди влизането в сила на правилата на Третия енергиен пакет на ЕС.

"За изграждането на газопровода „Южен поток“ на територията на ЕС може да се направи изключение от правилата на Третия енергиен пакет", каза той, цитиран от 3e-news. "Не бих искал в съзнанието на нашите европейски и български приятели да остава впечатление, че решението на всеки проблем трябва да зависи от това какви отстъпки е готова да направи Русия", допълни Лавров. Той все пак добави, че и руската страна е готова на отстъпки, ако това бъде направено и от Европейския съюз. 

Руският външен министър акцентира и върху работната комисия в рамките на ЕК, чиито функции са свързани с техническите въпроси по проекта за газопровод. Той припомни, че нейната работа е била спряна със стартирането на наказателната процедура срещу България от страна на Комисията. Сергей Лавров прикани институцията да стартира отново дейността й.

По думите на министър Кристиан Вигенин осъществяването на проекта „Южен поток“ е от значение не само за региона, но и за целия Европейски съюз.

“Подкрепяме реализацията на проекта в съответствия с европейските изисквания и норми. Надяваме се скоро да бъде възстановено строителството му на българска територия”, коментира той.

Лавров подчерта, че другите два важни енергийни проекти между Русия и България в момента са разширяване на железопътната фериботна връзка между Варна и Кавказ, както и развитие на ядрените проекти между двете страни. На пресконференцията не бе споменат конкретно замразеният проект АЕЦ "Белене", както и спреният проект за петролопровода "Бургас-Александруполис".

По-рано днес Лавров се срещна с премиера Пламен Орешарски. По време на разговора министър-председателят увери руския външен министър, че правителството на България ще положи всички усилия за реализацията на проекта „Южен поток“. Той уточни, че това ще стане в рамките на европейското законодателство.

„Нееднократно сме заявявали силната си заинтересованост от осъществяването му. От самото начало на работа на това правителство започнахме да полагаме усилия за наваксване на изоставанията и постигнахме значителен напредък”, обясни премиерът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...