Руският премиер Владимир Путин ще обсъди днес и утре в Пекин въпроси, свързани с търговско-икономическото сътрудничество между двете страни, включително в областта на енергетиката, а също така проблеми от международния дневен ред, съобщи Юрий Ушаков, един от заместник-ръководителите на апарата на руското правителство, цитиран от ИТАР-ТАСС и БТА.
При посещението на премиера в Китай днес бяха подписани редица документи за сътрудничество в сферата на инвестициите, енергетиката и металургията. Според експерти общата им стойност е близо 7 млрд. долара, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Руският фонд за преки инвестиции, Китайската инвестиционна корпорация и руската Внешекономбанк подписаха днес споразумение за създаване на Руско-китайски инвестиционен фонд, чийто капитал е 3-4 млрд. долара. На церемонията присъстваха Путин и китайският му колега Вън Цзябао.
Сред документите обаче няма споразумения за доставки на руски природен газ за Китай, по което се водят разговори повече от година. Сделката за снабдяването на втората по големина икономика в света с 68 млрд. куб. метра за срок от над 30 години от дълго време не може да бъде приключена заради спор по цените, отбелязва Ройтерс.
"Ние сме на финалната отсечка в работата по газовите доставки", коментира Путин, цитиран от Ройтерс, пред журналисти след преговори с китайския премиер Вън Цзябао. Руско-китайският стокообмен в края на 2011 г. ще превиши докризисните показатели и ще бъде минимум 70 млрд. долара, отбеляза Путин. Русия и Китай ще продължат сътрудничеството в атомния сектор.
"Въз основа на успешния опит при строителството на Тянванската АЕЦ ще развиваме по-тясно сътрудничество в атомната енергетика и то въз основа на най-съвременните световни технологии, отчитайки възможните рискове като ги сведем практически до нулата", отбеляза Путин.
Китай и Русия постигнаха споразумение по цената на петрола, който се транспортира по петролопровода Източен Сибир - Тихия океан, каза Вън Цзябао.
Двудневната визита на Путин е първото му пътуване в чужбина, откакто той разкри плановете си да се кандидатира отново за президент. Той би могъл да се опита да намали ценовите разногласия, които пречат на Русия да сключи 30-годишна сделка за доставка на 68 милиарда кубични метра газ годишно на Китай.