На тристранната среща между Русия, Украйна и Европейския съюз (ЕС) не беше постигната договореност за доставките на природен газ през летния сезон. По думите на зам.-председателят на Европейската комисия (ЕК) Марош Шефчович няма опасност за сигурността на транзита на синьо гориво към Европа.
Трите страни насрочиха нова среща през април в Берлин. По време на нея те трябва да подготвят пакет от документи за газовите доставки за Киев, както и обемите на ресурса, с които ще се зареждат хранилищата в страната. Заедно с това се очаква по време на срещата да бъдат обсъдени цените на синьото гориво за Украйна за следващите три месеца.
Очаква се Москва да направи отстъпка между 30 и 100 долара за хиляда кубически метра от стойността на природния газ за Украйна. Преди време руският енергиен министър Александър Новак посочи, че стойността на ресурса без отстъпка ще е в размер на 348 долара, припомня БНР. От Киев обаче настояват, че тя не трябва да надхвърля 250 долара.
Междувременно проучване на Института за енергийна икономика към Университета в Кьолн показа, че от всички държави-членки на ЕС България ще пострада най-много при евентуална газова криза в Украйна, подобна на тази от 2009 г.
В документа се посочва, че като цяло Европа е много по-добре подготвена да се справи при евентуално спиране на транзита на синьо гориво през Украйна. Резултатите от него показват, че сигурността на доставките на природен газ сериозно се е подобрила от 2009 г. насам, когато част от Европа остана на студено през зимата заради спор между Киев и Москва.