България и Русия ще продължат днес обсъжданията по пътната карта на газопровода "Южен поток". Дискусиите ще се състоят в резиденция "Евксиноград", близо до Варна. Българската делегация ще се води от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. В състава й са включени представители на МИЕТ и на дружествата "Булгартрансгаз", "Булгаргаз" и Български енергиен холдинг.
За преговорите във Варна пристига министърът на енергетиката на Руската федерация Сергей Шматко, придружен от експерти на министерството и представители на компаниите "Газпром" и "Газпромекспорт".
Разговорите между Трайков и Шматко ще бъдат продължение на преговорите между двете страни, проведени в началото на миналата седмица в София по време на посещението на руския първи вицепремиер Виктор Зубков.
Ден след посещението си у нас Зубков обяви, че именно днес България и Русия ще подпишат споразумение за пътната карта на „Южен поток", но българският министър Трайков уточни, че това не е сигурно и документът само ще се обсъжда.
В София премиерът Бойко Борисов и първият заместник на Владимир Путин се разбраха да създадат пътна карта за развитието на "Южен поток", според която българското трасе от газовата тръба ще се използва с не по-малък капацитет от останалата част от газопровода.
Пред Дарик радио енергийният министър съобщи още в деня на разговорите в София, че проектът ще струва на България няколкостотин милиона евро и увери, че парите ще бъдат осигурени. След това в официално съобщение министър Трайков съобщи, че една четвърт от предвидения капацитет на газопровода ще минава през съществуващата в момента газова мрежа на България. Става въпрос за 17 млрд. куб. метра от общо предвидените като капацитет на проекта 63 млрд. куб. метра. Останалото количество газ ще преминава през новоизградени тръби в направление изток-запад, които са част от „Южен поток" и са 50% българска собственост. Чрез използването на капацитета на сегашните тръби, които са изцяло собственост на България, страната няма да загуби приходи от транзитни такси, а дори ще ги повиши, коментира енергийният министър. В момента по тези тръби преминават 17 млрд. куб. метра газ за Гърция и Турция.
„Южен поток" е руско-италиански проект за газопровод, в който основни акционери са руската „Газпром" и италианската „Енеи". Проектът е определян от експерти като конкурентен на проекта за европейски газопровод „Набуко". България е обявила намерения за участие и в двата мащабни енергийни проекта, припомня Dariknews.bg.
Очаква се газопроводът „Южен поток" да влезе в експлоатация през 2015 година.
Подписването на нов договор за доставки на газ за България за 10-20 години след 2012 г., ще бъде една от темите, които ще бъдат обсъдени на днешната среща в "Евксиноград", каза пред агенция "Фокус" директорът на „Булгаргаз" Димитър Гогов.
Към настоящия момент има договорени количества доставки на газ до края на 2012 година. Запитан дали могат да бъдат постигнати по-ниски цени на газа за периода след 2012 г. Гогов каза: „Това е вече въпрос, който двете страни трябва да намерят пресечната точка. На нас ни се иска да е така. Предполагам, че на другата страна едва ли й е толкова приятно това нещо да се случи. Но при всички положения трябва да намерим допирна точка".