С ипотечни кредити за 6.39 млрд. лв. са финансирани покупки на имоти през 2023 г.

08.03.2024 | 11:30
по статията работи: econ.bg
За целия пазар за 2023 г., общите обеми нови ипотечни кредити са били 6.39 млрд. лв., което представлява годишен ръст от 18.77%, в сравнение с 2022 г., когато ипотечните кредити са възлезли на 5.38 млрд. лв.
С ипотечни кредити за 6.39 млрд. лв. са финансирани покупки на имоти през 2023 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

За целия пазар за 2023 г., общите обеми нови ипотечни кредити са били 6.39 млрд. лв., което представлява годишен ръст от 18.77%, в сравнение с 2022 г., когато ипотечните кредити са възлезли на 5.38 млрд. лв., сочат данните на Българска народна банка. В тези обеми не се включват вътрешни рефинансирания и предоговаряния, които възлизат на 1,38 млрд. лв.

По неофициални данни от Асоциацията на кредитните посредници в България, всички необвързани регистрирани кредитни посредници на пазара, през 2023 г. са съдействали за отпускането на 2.12 млрд. лева ипотечни кредити. От там добавят, че годишният ръст спрямо 2022 г. се равнява на 28.48%.

Годишният ръст на потребителските кредити за миналата година, реализирани с помощта на членовете на Асоциацията, е 47%. В АКПБ са отчетени 229 млн. лв. за 2023 г. спрямо 156 млн. лв. за предходната година.

Пред Радио София председателят на АКПБ Мария Петкова обясни, че кредитните посредници в България предлагат високо качество на услугата.

„Кредитният посредник трябва да е регистриран в БНБ, нашата дейност се регулира от БНБ. Хубаво е, когато се пристъпи към консултация с такъв специалист, да се уверите, че срещу вас стои кредитен посредник, регистриран в БНБ. Още една гаранция е и ако членува в Асоциацията на кредитните посредници“, уточни Петкова.

В официално писмо от БНБ са уверили Асоциацията, че обемите на регистрираните кредитни посредници ще бъдат включени в регулярна статистика на регулаторния орган.

Мария Петкова добави, че през 2023 г. всеки трети българин е ползвал услугите на кредитен посредник за ипотечен или жилищен кредит.

Според статистиката на БНБ към 31.12.2023 г., за последните пет години депозитите растат с по-голям темп, отколкото кредитите. Към края на миналата година, в банковата ни система има почти 129 млрд. лв. депозити на домакинства и нефинансови предприятия.

1662 евро е задлъжнялостта на глава от населението у нас, което е над 10 пъти по-малко в сравнение със средните за ЕС 18433 евро. Домакинствата у нас поддържат едно от най-ниските съотношения заеми/активи в ЕС 14,7% в сравнение със средните за Еврозоната 26%.

Очакванията за 2024 г. са тя да повтори 2023 г., по отношение на отпуснатите ипотечни кредити, каза Мария Петкова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...