САЩ забраняват пътуванията от Европа за 30 дни

12.03.2020 | 09:25
по статията работи: econ.bg
Съединените щати спират влизането на своя територия на пристигащи от европейски страни чуждестранни граждани заради епидемията от коронавируса. Крайната мярка влиза в сила от петък
САЩ забраняват пътуванията от Европа за 30 дни
Снимка: под лиценза на creative commons

Съединените щати спират влизането на своя територия на пристигащи от европейски страни чуждестранни граждани заради епидемията от коронавируса. Крайната мярка влиза в сила от петък. Тя е за срок от 30 дни и не важи за Великобритания. Това обяви в специално обръщение американският президент Доналд Тръмп, съобщава БНР.

В изявлението си той посочи, че администрацията му е поела подобни мерки и спрямо Китай по-рано, като сега обвини Европа, че не е направила достатъчно за борба с вируса.

От Овалния кабинет Тръмп каза, че забраната ще бъде преразгледана, като има възможност тя да падне по-рано:

"Предприемайки ранни и строги действия, ние виждаме драматично по-малко случаи на болестта в Съединените щати, отколкото в Европа. Европейският съюз не успя да вземе същите предохранителни мерки и да ограничи пътуванията от Китай и другите горещи точки на разпространение на заболяването и в резултат в нашата страна има голям брой нови огнища, предизвикани от пътуващи от Европа. За да попречим на навлизането на нови случаи на територията ни, забраняваме всякакви пътувания от Европа за следващите 30 дни. Правилата влизат в сила в петък в полунощ".

Американският държавен глава увери нацията, че “цялата мощ” на правителството и частния сектор ще бъдe използванa да предпази американците.

Пакет от финансови облекчения и заеми за малкия бизнес

Тръмп обяви още, че ще предприеме незабавни действия за въвеждане на финансови облекчения за работещи, които са заразени, намират се под карантина или се грижат за болни.

Американският държавен глава каза, че е дал нареждане на Министерството на финансите за данъчни преференции за определени фирми или хора, засегнати от болестта и призова законодателите също да вземат под внимание казуса Covid-19.

По последни данни заразените с новия коронавирус в САЩ са почти 1000. В понеделник те бяха около 400.

Поне 37 души са загинали в следствие на вируса, като най-голямата концентрация на починалите е в северозападния щат Вашингтон.

Федерални и местни власти в Съединените щати правят всичко възможно да уверят обществото, че заплахата от Covid-19 трябва да се вземе насериозно. Тази седмица пресконференции прекъсваха редовните програми на телевизиите с посланието, че Америка не е имунизирана и пикът в броя на заразените и смъртните случаи предстои.

"Като нация не можем да правим нещата, които правихме преди няколко месеца и няма значение дали сте в щат, в който няма случаи или има само един", каза доктор Антъни Фаучи, един от членовете на специалната група, създадена от президента Доналд Тръмп за справяне с коронавируса.

Страховете от очаквания пик на епидемията доведоха до нов спад на Уол Стрийт. Индексът Дау Джоунс се срина с почти 1,500 пункта, докато инвеститорите очакват по-агресивни действия от правителството.

Погледите са насочени и към законодателите. Властите призовават тези със симптоми да стоят вкъщи, но тъй като не всеки служител би бил компенсиран, ако е в болничен, за някои въпросът е дали да остана вкъщи и да се излекувам, или да отида на работа, за да мога да си платя сметките".

В САЩ няма национално законово изискване за платени болнични за част от работещите и това решение се взема от работодателя. Засегнатите са нископлатени служители, в това число сервитьори и готвачи, чиято работа е да са в контакт с обществото.

Години наред демократите се опитваха да прокарат закон за всеобщо изискване за платени болнични. Републиканците определяха подобни промени като неизгодни и ограничаващи, но със заплахата от Covid-19 позицията им се смекчава.

Президентът Тръмп заяви, че се работи над вариант за облекчение на тези служители. Според източници от администрацията и от Сената, цитирани от Ен Би Си, се обмисля въвеждане на данъчни облекчения и промяна при даването на болнични.

Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър заяви: "Ние смятаме, че помощта трябва да цели да помогне на хората, а не на корпорациите. Ние смятаме, че помощта трябва да е за тези, които са били засегнати от коронавируса  - пряко или косвено. Не смятаме, че трябва да се хвърлят пари от самолет с надеждата, че ще достигнат най-засегнатите".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...