Всички големи банки, които получиха държавна помощ за излизане от световната финансова криза, ще бъдат принудени да плащат по-голяма цена за бъдещи спасителни заеми, намекнаха страните от Г-20 след срещата си в Шотландия.
Двадесетте най-развити икономики в света хвърлиха над 500 млрд. долара за спасението на банки от ранга на Royal Bank of Scotland и Citigroup и са решени в бъдеще да не отпускат толкова лесно държавни пари за финансовия сектор. Един от обсъжданите варианти е т.нар. данък Tobin, който за пръв път се въвежда преди 30 години. Тогава целта му е да намали възможността за спекулации на чуждите фондови пазари. Сега той се предлага от британския премиер Гордън Браун като данък за облагане на международните транзакции на банките. Отделно Браун иска и застрахователна такса, която да подсигурява систематичния риск от различните финансови операции на банката или капиталов дял от финансовата институция като гаранция за рисковете, които поема на пазара.
Данъкът Tobin, обаче, не беше посрещнат с добро око от САЩ, предаде Bloomberg. Американският финансов министър Тимъти Гейтнър заяви, че Г-20 не може да взима мерки, които в крайна сметка ще стоварят негативите от кризата върху данъкоплатците. Вероятно съпротивата на САЩ ще обрече Tobin, но по-строгите капиталови изисквания и на застраховане на действията на банките ще са факт. „Банковата индустрия трябва да е наясно, че няма да се върне просто така към обичайния си начин за правене на бизнес”, коментира Шарл Дюма, председател на Lombard Street Research.
За да се реши какви точно мерки ще се вземат, всяка страна-член на Г-20 ще изготви индивидуален доклад за реформи на икономиката и финансовата си система и ще ги представи на МВФ до края на януари. Целите ще бъдат изяснени по време на срещата на организацията през ноември следващата година в Южна Корея.