Върховният съд на САЩ обмисля как може да оспори експроприациите на Уго Чавес, в т.ч. на американска петролна компания, на фона на кризата във Венецуела.
Въпросът пред деветимата съдии е да уточнят при какви условия американски съдилища биха могли да съдят суверенна държава, в случая Боливарската република, съобщи БТА.
Създадена в щата Оклахома, компанията Хелмерич енд Пейн интернешънъл дрилинг (Helmerich & Payne International Drilling Company), обвини Венецуела, че по незаконен начин е секвестирала 11 нейни петролни кладенеца.
По това време "боливарската революция", вдъхновена от "Команданте" Чавес, е в разгара си в латиноамериканската страна. Бившият подполковник парашутист, който не пести критиките си срещу "империализма на янките", обещава да изведе Венецуела на "пътя към социализма на 21 век".
Относително дребен играч в сектора на петролните сондажи в сравнение с гиганти Халибъртън (Halliburton) или Шлъмбъргър (Schlumberger), Хелмерич енд Пейн работи по това време като подзизпълнител на държавната петролна компания Петролеос де Венесуела (PDVSA).
Американски съд признава жалбата, внесена от Хелмерич енд Пейн и се ангажира да съди Каракас за експроприацията. Венецуелската държава отговаря, че е немислимо да се разреши една страната да бъде съдебно преследвана с такъв мотив, имайки предвид правилата на международното право.
В този заплетен случай, колкото и парадоксално да звучи, Каракас намери подкрепа от САЩ, които се опасяват, че могат да бъдат първите жертви, ако се разпространи практиката на пресвещенната кауза на принципа на суверенния имунитет на държавите.
Президентът Барак Обама неотдавна се обяви против закон, позволяващ на жертвите от атентатите от 11 септември да съдят Саудитска Арабия.