Регионалният директор на Световната здравна организация (СЗО) Сузана Джакоб е изразила пред заместник-министъра на здравеопазването Десислава Димитрова в Женева отрицателната си оценка във връзка със законодателните промени за отлагане на забраната за тютюнопушенето на обществени места.
Подчертано е било, че тази позиция ще бъде изложена в писмо до българския парламент, съобщават от пресцентъра на здравно министерство.
В Женева днес приключва своята работа 63-та сесия на Световна здравна асамблея. Най-висшият форум на Световната здравна организация се провежда ежегодно с участието на представители на правителствата на страните-членки. В рамките на форума заместник-министър Димитрова е провела редица срещи на правителствено ниво, на които са обсъдени възможностите за сътрудничество в областта на усвояването на еврофондовете и здравно-осигурителния модел.
Глоби за близо 250 000 лева са наложени миналата година за нарушение на изискванията, при които се допуска тютюнопушене на обществените места. Това съобщи в интервю за Дарик радио главният държавен здравен инспектор д-р Тенчо Тенев.
Инспекторите на РИОКОЗ в цялата страна са направили над 277 000 проверки през 2009 г., като са издали над 2000 наказателни постановления за нарушение на Закона за здравето, свързани с пушенето. За сравнение през 2007 и 2008 година проверките са около 260 000, а глобите по издадените постановления са съответно 122 000 лева за 2007 и 164 000 лева за 2008 година, предаде Dariknews.bg.
Ето какво каза още д-р Тенчо Тенев за проверките, които правят здравните инспектори:
Квесторите в цялата страна, които извършват контрола върху тютюнопушенето, са около 1000. Имаме инструктори, които се занимават само с контрола на хранителни обекти, инструктори, които контролират нехранителни обекти и стоки, имаме и такива, които контролират административните сгради дали се нарушават разпоредбите за забрана на тютюнопушенето. Всички останали инспектори проверяват в своите обекти дали се спазва забраната за тютюнопушене и дали има в заведенията за обществено хранене такива обособени места за пушачи, дали е извършено замерване на вентилацията в заведението и тя е ефективна, за нощни заведения, когато искаме да видим дали лица, които са под 18 г. им се сервира алкохол, нарушават се разпоредбите за тютюнопушенето. Изобщо всички тези неща най-добре се откриват вечер, когато бдителността е притъпена и на хората, които работят в тези обекти.
Намерението вечер да не бъдат допускани непълнолетни до дискотеки и барове, Тенев коментира така:
Мисля, че отговорността трябва да поемат и родителите. Те трябва да знаят, че не бива да ги пускат да ходят сами в такива заведения и то след 22 часа. В много страни възрастта не е 18, а 21 г.
Явно ще трябва цялото общество да се ангажира с това да обясни на младите хора какви са техните права и къде могат да ходят. Проверките ще продължат след като тези промени бъдат обнародвани. Ще се наложи да направим нова наредба - ще се опитаме да я направим така, че да е съвременна и да се спазва.