След като кризата на ипотечния пазар в САЩ разкри несъстоятелността на твърденията, че финансовите пазари се саморегулират, случаите на салмонелоза отвъд Атлантика доказаха същото и за хранителната индустрия.
Вчера (19.03.09) една от подкомисиите на Камарата на представителите оповести нови документи, които показват как частни инспектори, наети да извършат проверки в Peanut Corp. of America, не са открили очевидни санитарни проблеми в учрежденията на компанията. Peanut Corp. е в центъра на огромен скандал в САЩ, довел до заразяване със салмонелоза на 700 души и причинил смъртта на поне девет, припомня AP.
Според законодателите частната система на инспекции в хранителната индустрия не си е свършила работата, защото заплатите на инспекторите се плащат от същите компании, които проверяват. През миналото лято частната фирма AIB, която следи дали се спазват изискванията в Peanut Corp, е дала оценка за най-високо качество на производителя на фъстъчено масло, сладоледи, десерти и кучешки бисквити.
Епидемията от салмонелоза е избухнала първо в завода на Peanut Corp. в Блейкли. Последвали са случаи на зараза и в завода в Тексас. В момента срещу компанията върви наказателно дело по обвинение за умишлена търговия със заразени продукти. От търговската мрежа в САЩ са изтеглени 3490 търговски артикула на Peanut Corp, а филиали на Nestle в Пуерто Рико са спрели от продажба известно количество сладолед и шоколадови закуски. Nestle USA вече обяви, че спира бизнес отношенията си с Peanut Corp.
Съгласно федералните закони в САЩ производителите на хранителни стоки не са длъжни да наемат инспектори, които да дават оценки за качество. Нещо повече – тези проверяващи не са длъжни да докладват на федералното правителство, ако открият нередности.